Az e-Republik és a filozófia

Day 1,375, 15:56 Published in Hungary Hungary by Schelling

Az e-Republik és a filozófia szavak egymás mellett körülbelül úgy hangzanak, mintha azt mondanám, hogy a kék hal, az uralkodó és az MKKP. Furcsán hangzik, mégis van valamilyen közük egymáshoz.

Be kell vallanom nektek, csak a közelmúltban tűnt fel, hogy igenis vannak filozófiai vonatkozású cikkek itten nálunk. Olyanok, amik egyszerűen csak pár fogalmat vesznek kölcsön, olyanok, amelyek szerzőkre utalnak, de olyanok is, amelyek komoly szándékkal bírnak, és mély ismeretekről győznek meg. A következőkben egy rövid linkgyűjteményt állítottam össze.

A kisebbek közé sorolnám Sir Moke írását "Hátbaszúrtak! Jaj az ellenségeimnek!" címmel. Az e-repes kontextusba ágyazott értekezés a legkiválóbb tömör összegzése a Schrödinger macskája-elméletnek, amit valaha olvastam.

És ha előkerült Schrödinger, itt a helye Heisenbergnek is. Róla don Asher írt "[RL]Heisenberg öröksége..." címmel. Nem mostanában, hanem közel kétszáz napja, de ettől függetlenül egy értékes írásnak tartom az övét.

Ízig-vérig filozófia témát tárgyal Nekros is a "Gondolatok a konyhában" c. írásában. Roppant ritkaság az ő lapja. Az összes (szám szerint 7 darab) cikkében mind-mind tisztán filozófia kérdéseket vizsgál - vagyis e-Republiktól függetlenül.

Egy szimplán csak "Filozófia" címet viselő cikk a játék mozgatórugóit keresi. Nem túl kiforrott cikk, de kétség kívül filozófiai vonatkozású. A szerzője Sajt.

Egy közel ilyen régi cikket az Enyhe Fintorban találtam, lelkisegélyező Pinkontom anyánk által elkövetve. A címe "E vs RL". Ha nem is filozófiai módszerességgel, de kétség kívül eleven és filozófia relevanciájú probléma boncoltatik benne, a szerzőjétől megszokott (és legalábbis általam mindenképpen kedvelt) érzékenységgel.
Írásának szerintem nem csekély a jelentősége. Tudomásom szerint a legkorábbi cikk, amelyik egy sajátos e-filozófia létrehozására törekszik.

A következő amit találtam, "Az eKommunista Téveszme" címet viseli. Itt is az E versus RL téma merül fel, méghozzá egy politikai eszme kapcsán. (Kiderül belőle, hogy amint a kommunizmus/marxizmus IRL egy intellektuálisan - többnyire - erősen alátámasztott gondolathalmaz, úgy az e-Republikon hasonló törekvések vannak.) A cikk szerzője Konrad Neuman, a fordítás Gregus Hedvik munkája.

És talán részint ennek a nyomán, elindult egy cikksorozat, "ekommunista filozófia" néven. S noha deklaráltan egy párt elméleti-ideológiai hátterének izmosítására hozták létre, nem haszontalan beleolvasnunk. A koncepció lényegét abban látom, hogy filozófia eredményeket illetve módszereket kísérelnek meg e-Republikos problémák megoldására adaptálni. Ráadásul többnyire gyakorlatorientáltan teszik ezt. (Politikai vonatkozásában pedig egy részint marxista elméleti sajátosságokon, részint észérveken alapuló pártprogram kidolgozására használják fel.) Az eddig elkészült cikkek a következők:
"eKommunista filozófia 1. – Karakter vs. Ember"
"Értekezés a nemzetiségek szerepéről az eMagyar birodalomban"
"eKom. Filozófia - Az ekommunizmus és a nemzeti mozgalmak kapcsolatáról"
Az eddig elkészült cikkek szerzői Rákosi Mátyás és Publius Claudius Magnus.

Ehhez nem mérhető kísérletként a Vernunft und Freiheit hasábján is megjelent valamikor egy "Programterv illúziók nélkül", mely mérsékelten filozófia jellegű. Visszatekintve úgy tetszik, gyengécske mű, csupán az e-társadalomról szóló III-IV. része ér valami keveset.

De elkövettem olyasmit is, melyet az e-Republik derék (legderekabb?) polgára akként kommentált, hogy az "tiszta efilozófia". Dícséretét utólag is köszönöm. (Különben egy a maga határait kissé átlépő diplomácia töprengés volt ez a cikk.)
Különben az említett derék polgár profiloldalán olvasható "deskripció" egy e-Republikra tökéletesen érvényes, már-már clausewitzi magasságú definíció. Szóval filozófiai vonatkozása van.

Utolsóként hagytam egy szpemmer jellegű szerzőt. Aki azonban figyelmet felkeltő módon használ filozófiai fogalmakat és utalásokat írásaiban elszórva. Műve inkább a filozófia paródiájaként volna felfogható, amely területen roppant szórakoztatót alkot. Egészen világos, hogy ezt bizonyos fokú háttértudás birtokában végzi. Konkrét cikket nem igazán tudnék idézni tőle, mely elejétől a végéig témába vág, de írásai hemzsegnek a filozófia fogalmaktól és utalásoktól. A témához leginkább kapcsolódó cikke egy Elmélkedés, első része, mely a filozófiatörténeti munkák stílusparódiájának tekinthető. (Kanalasgémről volna szó.)

Persze, nem hiszem, hogy ennyi volna az összes filozófiai tárgyú, pláne nem filozófiai vonatkozású cikk. Nem is volt célom összeszedni az összeset. Csupán egy linkgyűjteményt szerettem volna összeállítani azokból, amelyekre eddig ráakadtam. Ha tudtok még hasonlókat, kommenteljetek. 🙂

Köszönöm:
Schelling,
aki egy híján húsz nap után ezzel a cikkel töri meg a hallgatás csendjét