[Konyhai előkészületek] Bosznia-Hercegovina kilépett az EDEN-ből

Day 890, 13:45 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
Heilongjiang, 890. nap, 13:45 erep idő szerint (2010. április 28. 22:45)



Hello!

Lehet, hogy belekerül az a bizonyos sz@r abba a bizonyos horvát palacsintába. Bosznia-Hercegovina elnöke, NemanjaRS ugyanis ma bejelentette, hogy országa kilép az EDEN-ből.

Bevezetésként NemanjaRS egy rövid történeti áttekintést ad a bosznia-hercegovinai helyzetről. Eszerint Bosznia-Hercegovina (nyilvánvalóan IRL okok folytán) az eRepublikon is megosztott ország. Így mindig voltak Bosznia-Hercegovinában olyanok, akik támogatták az EDEN-t, és olyanok is, akik nem. Az EDEN-pártiak nagy reményeket fűztek a nevezett katonai szövetséghez, az idő múlásával azonban az EDEN támogatói egyre kevesebben lettek, az EDEN-ellenes erők viszont megerősödtek. Végül az a helyzet állt elő, hogy az EDEN-t már csak a bosznia-hercegovinai hadsereg tagjai támogatták, akik viszont mindig EDEN-párti elnököt ültettek az ország élére (hívhatjuk akár katonai juntának is). A boszniai civilek egyre erősebben léptek fel a kormány EDEN-barát politikája ellen, amelyre viszont a kormány részéről az volt a válasz, hogy mindenkit, aki elutasította az EDEN-t, árulónak vagy téglának („TO-zó”) bélyegeztek. Ennek jegyében, amikor az EDEN-ellenes erők kezdtek egyre több és több kongresszusi helyet szerezni, és az elnökválasztási győzelem is elérhető közelségbe került, az EDEN-pártiak elkezdtek külföldi támogatókat hozni az országba: lengyeleket, románokat, amerikaiakat, horvátokat. Ennek eredményeképpen sikerült megtartaniuk kongresszusi többségüket és hatalmukat. A polgári lakosság felháborodása azonban az EDEN-ellenes erők összefogásához vezetett, aminek eredményeképpen végül az áprilisi elnökválasztáson nagy győzelmet arattak (ehhez kapcsolódóan, a részleteket illetően érdemes átböngészni montaigne cikkét). A választásokat követően az EDEN-t elutasító csoportok megpróbáltak valamiféle megállapodásra jutni az EDEN-t támogató pártokkal, azok azonban a tárgyalásokat a következő választásig akarták halogatni. Az április 25-ei kongresszusi választásokat a polgári lakosság összefogása folytán az EDEN-ellenes szövetség végül megnyerte (itt ugyancsak utalnék montaigne egy másik cikkére).

Az előzőekre tekintettel tehát Bosznia-Hercegovina EDEN-ből való kilépésének fő oka az elnök szerint a következő: Bosznia-Hercegovina 2009. szeptemberi, EDEN-be való belépése kizárólag a boszniai kormány álláspontját tükrözte, amennyiben a polgári lakosság véleményét nem kérdezték meg a témában, csakúgy, mint a boszniai szerbekét, akik a belépést kezdettől fogva ellenezték. NemanjaRS hangsúlyozza, hogy Bosznia-Hercegovinának semmilyen előnye nem származott az EDEN-tagságból. Itt utal arra, hogy azt az összeget, amelyet Bosznia-Hercegovinának az EDEN-tagságért kellett fizetnie, ésszerűen felhasználhatták volna a boszniai gazdaság talpra állítására, amelyet az EDEN-t támogató pártok majdhogynem teljesen tönkretettek. A boszniai elnök megemlíti azt is, hogy az EDEN Bosznia-Hercegovinát másodrangú tagként kezelte. NemanjaRS leszögezi emellett azt, hogy maga az EDEN-be való belépés is szükségtelen és ostoba döntés volt, tekintettel arra, hogy egy országnak sem voltak területi igényei Bosznia-Hercegovinával szemben.

A cikket egyébként valamilyen oknál fogva törölték. Jellemző egyébként, hogy a cikkhez fűzött hozzázólások alapján a boszniai külügyminiszter támogatta, a boszniai hadsereg főparancsnoka viszont ellenezte Bosznia-Hercegovina EDEN-ből való kilépését.

Nyilvánvaló, hogy a boszniai fordulat sorsdöntő hatással lehet a közép-európai hadszíntérre, és így hazánk sorsára, amennyiben az nem csak szavakban, hanem proaktív magatartásban is megnyilvánul. Jóllehet a Törökországgal kötött béke formájában gesztusértékű lépések már történtek a PHOENIX irányában, illetve amennyiben valóban megvan a kongresszusi többség, további MPP-k kötése sem várható a meglévő román (lejár 14 nap múlva), görög (19 nap) , spanyol (28 nap) és lengyel (28 nap) alliance-en kívül, kérdés, bevállalnak-e egy horvát hadüzenetet. A hadüzenet kb. 400 goldos költsége az utóbbi hónapok legjobb befektetése lenne, legalább is részünkről, tekintettel arra, hogy Bosznia-Hercegovina 5 horvát régióval (Szlavónia, Central Croatia, Lika and Gorski Kotar, North Dalmatia, South Dalmatia) is határos északon, nyugaton és délről, míg keletről a baráti Szerbia a szomszédja, s ekképp Horvátországon kívül más EDEN-állam nem blokkolhatja, ő viszont permablokkban tarthatja Horvátországot tetszése szerint. Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy North Dalmatia és South Dalmatia a horvát határokon kívülről csak Bosznia-Hercegovinából támadható, így Horvátország majdani felosztása esetén kulcsfontosságú lehet egy boszniai-horvát hadszíntér.

Egy boszniai támadás horvát eredeti területen egyúttal megszabadíthatja Bosznia-Hercegovinát a feleslegessé vált, de még hetek múlva lejáró román, görög, spanyol és lengyel MPP-ktől, kiránthatja a boszniai MPP-t a lengyel-orosz és a brazil-spanyol háborúból, azzal persze, hogy egyúttal aktiválja is maga ellen gyakorlatilag a teljes EDEN-arzenált. Egy szerb-orosz-magyar-indonéz-brazil PHOENIX-MPP-kombót látva viszont a horvátok kétszer meggondolják, bevállalnak-e egy négyfrontos háborút.

A direkt hadüzenet helyett talán nem lenne hátrányos egy boszniai-magyar MPP sem. Horvátország ugyanis csak azzal a tudattal támadhatná meg Magyarországot újfent, hogy háborút nyit szomszédjával, akit megtámadni viszont nem fog. Akkor ugyanis ugrik a már említett 4 komoly MPP. Mindamellett a boszniai garnitúracsere miatt komolyan számolhatna egy fullblokkal. Bár, ha megnézzük, hogy mostanában mindenki mennyire bevállalós, lehet, hogy ez sem tartaná vissza a horvátokat attól, hogy tovább garázdálkodjanak Magyarországon.

A legjobbakat!


Tomi_ur



Ezeket mindenféleképpen:
Zakuszka by gyika
Magánvélemény by Istencsaszar
United Murlockija by Murlockij
Headless Chicken by Nalaja
Future sound of eRep by outisz
Median by Smach
Vas Népe by vasmegye