Поредица "Велики учени", брой четвърти, Беноа Манделброт

Day 1,699, 00:37 Published in Bulgaria Bulgaria by Maggy Vasileva


Пожелание на публиката пускам статия и за него. Никола Тесла и Анри Поанкаре ще почакат малко, т.к. преди това искам да отдам почит и на изследователи от други науки. Когато започна да повтарям областите, ще включа и тях. Както се казва – останете с нас и след рекланите.
За съжаление не успях да намеря много за живота на Манделброт, но пък се натъкнах на интересни негови мисли.

Беноа Манделброт (на френски: Benoît B. Mandelbrot) (р. 20 ноември 1924, п. 14 октомври 2010), е френски математик, изследовател на фракталната геометрия. Той е роден в Полша, но семейството му се премества във Франция, докато е дете. Манделброт е с двойно френско-американско гражданство - получава образованието си във Франция, a живее и работи в САЩ до смъртта си на 14 октомври 2010г.

Фракталът е геометричен обект, който е радикално „начупен“. Терминът фрактал (от латинското fractus, счупен) е въведен през 1975 от Беноа Манделброт, за да привлече вниманието към тези обекти. В много отношения те се отличават от обикновените „гладки“ обекти в традиционната геометрия. Това е и съвсем лесно забележимо.

От него

• „Бидейки език, математиката може да бъде използвана не само за да дава информация, но преди всичко да изкушава.”
• „Аз измислих, развих и приложих в много области нова геометрия на природата, която намира реда в хаотичните форми и процеси. Тя растеше безименна до 1975 г., когато пуснах в обращение нова дума, за да я обозначавам, фрактална геометрия, от латинската дума fractus, за нещо неправилно и начупено. Днес можете да кажете, че преди фракталната геометрия да бъде организирана, животът ми е следвал фрактална орбита.”
• „През по-голямата част от живота ми, един от хората, които са били най-объркани от моята работа, бях самият аз.“
• „Облаците не са сфери, планините не са конуси, бреговите линии не са окръжности и кората на дърветата не е гладка, нито път светкавицата описва права линия.“
• „Фракталната геометрия не е просто клон на математиката, а тя е онзи клон, който помага на обикновения човек да види същия този свят по различен начин.“
• „Няма единствено правило, което направлява употребата на геометрията. Не мисля, че съществува такова.“
• „Това, което ме мотивира в този момент, са идеи отпреди 10, 20 или 30 години и усещането, че тези идеи може да бъдат изгубени, ако не ги ускоря още малко.“
• „Винаги съм чувствал, че науката - като резерват за хора от Оксбридж и Айви Лийг, а не за простосмъртни - е много лоша идея.“ Оксбридж - сборно понятие за университетите Оксфорд и Кеймбридж. Айви Лийг - лигата на най-престижните университети в САЩ
• „Дълги години чувах коментара, че от фракталите стават красиви картинки, но са напълно безполезни. Дразнех се, понеже знам, че за важните приложения винаги е нужно известно време преди да бъдат открити. При фракталите стана така, че дори не трябваше да чакаме много дълго. В чистата наука приумиците идват и си отиват. Но една идея да задвижи цяла високобюджетна индустрия, отнема по-дълго време, а за щастие и трае по-дълго.“

За него

• „Полският евреин Манделброт дошъл в Париж да следва. Той бил забелязан от стария добряк Адамар. Благословията на Адамар била напълно достатъчна, за да бъде признат неизвестният юноша от всички математици.“ — Норберт Винер
Източник: уикипедия