Bővüljön-e a Phoenix?

Day 882, 13:42 Published in Hungary Hungary by Murlockij


Sziasztok!
Mivel a napokban egy francia játékos ismét felvetette eFranciaország csatlakozásának lehetőségét a sajtóban, ebben a cikkben, újra feléledt a témát érintő sajtópolémia a cikk kommentjeiben, ami bár hosszú, és helyenként egy kis google-translate fordítást igényel, de úgy gondolom, mielőtt az alábbi soraimat átfutod, előnyös lenne elolvasni a kommentekkel együtt. Megjelent egy részleges magyar fordítás a témában, ajánlom ezt is angoltudás híján.



1. Bevezető

Szeretnék pár gondolatot megosztani arról hogy lehet-e, kell-e, és persze érdemes-e újabb taggal bővíteni katonai szövetségünket, a Phoenixet különös tekintettel eFranciaországra.



2. A Phoenix jelenlegi helyzete

Mint azt mindenki tudja a közelmúltban, eHorvátország harmadik kitörési kísérletét is sikerült megakadályoznunk, újra és újra visszaszorítva őket eredeti határaik mögé. Mindeközben az eRep Dollár Papája, az eUSA kilépett a másik nagy velünk szembenálló tömbből az EDEN-ből.
A frontok részben befagytak, részben áttevődtek más, eMagyarország és eEurópa számára jelenleg kisebb jelentősséggel bíró területekre, mint eDél-Afrika, Ausztrália. Nem sok egyéb lehetőség maradt számunkra jelenleg, illetve jelentős koordinációra és erőfeszítésre van szükségünk a továbblépéshez alapvetően szükséges sok-sok ezer arany összegyűjtésében.

Európa csendes, újra csendes, elzúgtak a közelmúlt nagyszabású csatái.

Csak az "aprómunka" maradt, ami annyira nem is apró: eNémetország és eFranciaország teljes felszabadítása. Vagy talán mégsem?


3. eNémetország és eFranciaország jelenlegi helyzete

Az említett két ország politikai berendezkedésében alapvető különbség van, míg eNémetország a mi katonai szövetségünk tagja, addig eFranciaország Lyne Faynel elnök csúfos bukása, majd szégyenletes távozása után új útra kívánt lépni, új katonai szövetséget hozott létre, az Entente szövetségét, és abban reménykedtek, hogy majd a saját szövetségük élén felszabadíthatják a eSpanyol/eLengyel vasmarok által megszállt területeiket.

Ebben a várakozásukban csalódniuk kellett, az általuk létrehozott szövetség gyenge, tagjai függő helyzetben vannak erősebb szomszédaiktól és katonai erejük csekélynek mondható a másik két katonai tömbbel szemben.

Belpolitikai téren a németek egységesek és egyöntetűen a Phoenix szövetséget támogatják, mégis, katonai erejük rendkívül korlátozott és az összes baby-boom kísérletük érdektelenségbe fulladt. Eredeti területeik méreteihez képest rendkívül gyengének mondhatók minden téren.

A franciák súlyosan megosztottak, baby-boomjuk a hatalmas kezdeti siker után tavaly nyár végén kudarcba fulladt. Sok-sok ezer kezdő halt éhen , magára hagyottan a francia vezetőség súlyos hibáiból , majd a spanyol megszállók hathatós közreműködésével. Miután a eSpanyol/eLengyel páros megszállta területeiket, sok ezer régi játékosuk hagyta abba csalódottságában a játékot. A játék egyik vezető államából középhatalmi szintre süllyedtek vissza.

Mind eNémetország, mind eFranciaország egyedül, egymagában önmaga megvédésére képtelen lenne. Vagy beállnak a sorba és erős szövetségeket találnak maguknak, vagy vállalniuk kell hogy területeiket, különös tekintettel annak high régióira hosszabb távon ellenfeleik birtokolják.

eHorvátország néhány hónapja az EDEN európai erőivel összefogva komoly erőfeszítést tett arra hogy kitörjön ketrecéből és kijusson Észak-Amerikán keresztül Ázsiába. Ez részben sikerrel is járt, de az offenzívában sikeresen összezáró Phoenix erői visszaszorították az egyre inkább széthúzó és megosztott EDEN erőit, amely az eUSA a szövetségből való kilépésével zárult. Az ellenoffenzívák és taktikai manőverek során mind eNémetország, mind eFranciaország jelentős területei felszabadultak a megszállás alól.

De nem az összes terület, és a gazdaságilag értékes high régiós terület a megszállók kezében maradtak. Bár a felszabadítás a két gyenge ország céljait is szolgálta, mégis, a hadmozdulatoknak csak járulékos eredményei, és nem céljai voltak.



4. A továbblépés


A cikk elején idézett cikkből kiderül, hogy a franciák egy csoportja támogatná a Phoenixbe való belépésüket, de (bár a cikk rengeteg szavazatot kapott vélhetőleg a Phoenix játékosaitól) a francia és némely külföldi kommentből világos, hogy a franciák erősen megosztottak a kérdésben. Maguk a francia játékosok jelenlegi, vagy múltbeli vezetői és hangadói vagy nem nyilatkoztak, vagy igen kritikusan álltak a témához.
Az elmúlt hetekben és hónapokban több német szerzőtől és vezetőtöl olvastam támogató cikkeket, és bár erejük és befolyásuk csekély mégis, határozottan és hathatósan támogattak minket mind katonailag, mind politikailag.

Ellenben francia játékosok vezetőtől (javítsatok ki ha tévednék) nem olvastam egyetlen ilyen jellegű cikket sem. Csak a mély hallgatás, illetve a saját felszabadult területeiket illető öröm cikkeit olvashattuk tőlük.

Talán lerágott csontnak hathat mégis, illő megjegyeznem, hogy Lyne Faynel bár a balhét szépen elvitte, de sohasem, egy pillanatra sem tehette volna meg a neki felrótt tetteket a francia elit hathatós, teljes körű támogatása nélkül.
Többször elnöknek lenni, buktatási kísérletek garmadáját sikeresen elhárítani hathatós belpolitikai többség és tömegtámogatás nélkül nem lehetséges. Bár az exelnök azóta kikerült a képből, maga a belpolitikai elit, annak összetétele kevéssé változott.

És ez az elit elsősorban és mindenek előtt a Phoenixet imperialistának, agresszívnek és általuk elitélendőnek tartotta alig pár hónappal ezelőtt.


5. Kinek az érdeke?

Mivel az említett high régiókat a megszállók erőddé változtatták, felszerelték kórházzal és védelmi rendszerrel is, mind a francia, mind a német teljes egység visszaállításának hadjárata költségeit tekintve igen magas, többtizezer arany nagyságrendű. Ha a játékélménytől eltekintünk (amit nem tagadok igen lényeges) gazdaságilag csak a két eredeti francia trületen lévő high fa megszerzése lehetne esetleg rentábilis hosszú távon. A eNémetországban lévő gabonára ez valószínűleg nem igaz.

Lássuk, ki mit nyerne, ha a franciák felvételt nyernének a Phoenixbe:


a franciák lehetőségei a következők:

a. Belépnek az EDEN-be remélve, hogy a lengyel/spanyol páros majd visszaadja a területeiket ->
esélytelen, eszük ágában nincs a megszállóknak ezt megtenni -> kudarc

b. Maradnak az Entente-ben és marad a status quo-> eddig se volt erejük, eztán se lesz. A kiinduló cikk pont ezért íródott, és ezzel nemcsak a cikk írója, de a francia politikai elit is tisztában van. -> semmi sem változik, kudarc

c. Belépnek a Phoenixbe ->katonai, logisztikai, taktikai, anyagi támogatást kapnak és elég erőt, amivel esetleg felszabadííthatját az összes régiójukat -> siker


Lássuk mit nyer a Phoenix, ha a franciák felvételt nyernének:

a. semmi változás, mert nem jön nekik össze

b. semmi változás

c. nyernénk egy belpolitikailag súlyosan megosztott, gyenge, alacsony népességű és a Phoenix többi tagjához erősen megkérdőjelezhető lojalitású országot.
Elveszítenénk a lehetőségét annak, hogy a szövetségünk tagjai új high fa régiókra tehessenek szert ha a eredetileg francia területeket magunknak foglalnánk el. (Mert ugyebár saját tagtársunk területét tilos megszállva tartanunk)


6. Végkövetkeztetés:

Úgy vélem, hogy eFranciaország felvétele a Phoenixbe súlyos hiba lenne. Az általa elérhető előnyök nem állnak arányban a hátrányaival a következő okok miatt:

-Egy gyenge, erőtlen, megosztott szövetséges értéke elhanyagolható. A PEACE bukása és a Phoenix gyengesége és jelenlegi belső problémái gyakorta vezethetők vissza a sokféle érdek ütközésére, a koordináció nehézkességére a sok eltérő tagból eredő lomhaságra. Egy új tagra még akkor is igaz lenne ez ha nem lenne sem gyenge, sem belpolitikailag megsztott.

-Európai hódítás lehetőségének esély csökken. Az értékes high fa régiók egy erős megbízható szövetséges, vagy akár a saját kezünk helyett egy gyenge új szövetséges kezéban lenne.

-Phoenix belső szervezetébe új tag lépne be, saját érdekeivel és céljaival. Mivel mind a PEACE, mind az Entente soraiban jelentős vezető erőnek számítottak, vagy biztosítani kellene nekik itt is ugyanezt, vagy el kellene fogadtatni a csekélyebb súlyt és befolyást. Ez egyanazzal az elittel igen nehéz lenne.



7.Zárszó

Végezetül de nem utolsó sorban.
Mivel ez egy játék, és szerencsére nem vérre megy a dolog, a fenti számos, racionális alapokon nyugvó érv mellett merhetünk szubjektívek lenni.

Merhetünk nem kedvelni valakiket, merhetjük mi, magunknak elvenni a területeit. Hódítani, rombolni és építeni utána. Oly sokszor, oly sok helyen beszéltem már arról hogy ebben a szabályok nélküli, gyakran öntörvényű világban a hazugságnak, az árulásnak nincsen semmilyen következménye.

Javítsatok ki, de emlékezetem szerint nem szövetséges országgal még soha, semmilyen valódi diplomáciai sikert nem tudtunk elérni. Sem eKínában sem eIndiában, sem eJapánban. Az igéretekben meg a jószándékban sosem szenvedtünk hiányt. Mindig mosolyogtak ránk, ameddig mi voltunk erősek és ők a gyengék. Aztán az első, a legelső alkalommal fordítottak egyet a köpönyegükön és árultak el bennünket ahogy azt a saját érdekük diktálta.

Nem kárhoztatom őket. Így megy ez; ebben a szabályok nélküli de mégis csak az erős által dominált világban, mi is ezt tennénk a helyükben.
Én személy szerint nem bízom a franciákban, és nem örülnék még egy az ukránokhoz, svájciakhoz, japánokhoz hasonló kudarcnak. Egy cseppet sem hiszek a nagy pálforduláskban, a drámai megbékélésekben.

Azt szeretném, ha eMagyarország méltó maradna nagyhatalmi, erős és határozott hírnevéhez. Ha nem megy mézesmadzaggal, csináljuk korbáccsal. Legyünk vadászok, farkasok, ne akaratgyenge, bizonytalan áldozatok.

üdvözlettel és tisztelettel:




Murlockij
aki most és később is csak a saját nevében beszél

Esetleges kérdésekre szivesen válaszolok mind itt, a kommenteknél, mind esetleges PM-ekben.




És végezetül, engedjétek meg, hogy ajánljam néhány itteni barátom színvonalas újságját a figyelmetekbe:

Headless Chicken by Nalaja
Future sound of eRep by outisz
The Babylon Protocol by Tomi_ur
The Cannon Roar by Peterbond