ТУРСКА ВЕРЗИЈА О КОСОВСКОМ БОЈУ

Day 3,568, 12:33 Published in Serbia Armenia by Sasa Kostic

Још један пример фалсификовања историје и егзактности историје као науке и њено коришћење у дневно политичке сврхе.
Ево шта Турци мисле о најславнијој српској бици!




Османски султан Мурат I, погинуо је 15. јуна 1389. у Косовској бици и тим поводом је организована церемонија сећања на њега у склопу коплекса Муратово турбе у селу Мазгит, крај Приштине.


Церемонију су организовали удружење Турбе султана Мурата , Организација за сарадњу и координацију Турске и општина Бурса из Турске.

Међу присутнима су били званичници Косова, амбасадор Турске на Косову, Songul Ozan, директор ТИКА-е на Косову Eyup Umutlu, косовски муфтија Наим Тëрнава, представници турског контигента у оквиру КФОР-а, градоначелник Бурсе, Recep Altepe, као и други гости из Турске и Македоније.

На отварању церемоније председник удружења Турбе султана Мурата, Muhammed Ali Yıldırım рекао је да је ово свето место доказ једног славног историјског периода.

Професор Yusuf Oguzogllu, стручњак за османску историју и професор историје на Университету Улудаг у Бурси, подсетио је да су у Косовком боју османске снаге нанеле велики пораз српској војсци и другим хришћанима.

“Касније и српски извори признају овај пораз. На почетку, јуначка смрт султана Мурата створила је атмосферу победе, међутим, аутентични историјски документи показују да је турска држава остварила велику предност”, казао је Oguzogllu.

По речима професора Oguzoglluа, иницијатор битке је био српски кнез Лазар, који је окупирао руднике злата и сребра на Косову, дајући руднике на коришћење саксонским трговцима, као и значајну количину сребра, која је продавана посредством дубровачких трговаца у Венецији.

Даље, професор наводи да је Лазар хтио да створи царевину у овом региону, те је почео да троши велике суме новца за формирање манастира с циљем да Српску православну цркву подигне на ниво Патријаршије и да прошири свој утицај у региону, истовремено стварајући савез с бугарским краљем, грчким православцима и мађарским, чешким и другим католичким мерценарима, како би напао Османско царство.

Увидевши ту опасност, султан Мурат је на почетку запретио бугарском краљу да раскине савез с Лазарем, док је, с друге стране, створио савез са четири албанска племена са ових простора те започео борбу против српске експанзије.

На крају, професор Oguzogllu је истакао да је побједа султана Мурата I, јако оснажила Османско царство, не силом, већ доносећи благостање, образовање, градећи путеве и стварајући систем живота и све то је трајало до 1912. године када је Османско царство изгубило Косово, а окупирали га Срби и њихови савезници у Балканским ратовима.

Амбасадорка Турске на Косову, Songul Ozan је изјавила да је срећна што је место на коме је 626. година усмрћен Султан Мурат I, постало симбол мира и братства, те да нас патња коју је Балкан преживио последњих 100 подсећа на важност мира и благостања.

Она је истакла да сећање на султана Мурата I, које је окупило браћу са Косова и из Турске, сведочи о дугој и неоспорној вези два пријатељска и братска народа.

Текст је преузет са сајта Београд365.