Тадж Махал и една история за вечната любов

Day 2,820, 03:55 Published in Bulgaria Bulgaria by Dr. R. Aleksiev

Ще ви разкажа една приказка. Тя не е от 1001 нощи, но сюжетът ѝ напомня прекрасните ориенталски истории. Главна героиня в нея е любовта – чиста и неподправена, истинска и по-възвишена от всичко.
Тадж Махал е едно от най-забележителните архитектурни творения в света. Намира се в индийския град Агра и е построен от императора Шах Джахан в чест на неговата съпруга. А зад създаването му се крие една от най-красивите любовни легенди.

Принц Кхуррам, третият син на император Джахангир, се жени за красивата принцеса Арджуманд Бано Бегум, от която има 14 деца. През 1628 г. той заема императорския престол под името Шах Джахан, което означава „господар на света”, а любимата му бива наречена Мумтаз Махал или „възвишената в двореца”. Тя придружава съпруга си при всички негови военни походи, а някои историци дори твърдят, че заедно взимали решения относно бъдещето на империята. Мумтаз умира на 39-годишна възраст по време на военна кампания през 1631 г., при раждане на 14-ото им дете. На смъртния си одър тя моли своя съпруг да съгради нещо велико, с което да я почете.

Императорът увековечава Мумтаз Махал с построяването на внушителна мраморна гробница. След смъртта ѝ в страната е обявен двегодишен траур: от 1661 г. до 1663 г. В края на периода започва строителството. За мястото му е избрана голяма градина на брега на реката, която разкрива вълшебна гледка. В продължение на 17 години, 20 хиляди души от Индия, Иран и Турция работят върху внушителното здание. Използвани са йеменски ахати, арабски корали, персийски оникс и аметисти. Според една от легендите, след завършването на строителството на Тадж Махал, майсторите бивали ослепявани или убивани, за да не могат никога отново да създадат подобна красота.

Тадж Махал е дълъг 580 метра и широк 300 метра, като в ограденото с висока стена пространство, освен мавзолеят и джамията, има конюшни и ханове за видни гости. На всеки ъгъл е разположен малък купол, а централният такъв, висок 70 метра, наподобява огромна перла – Мохамед описва трона на Аллах като бяла перла, поставена върху четири колони.
Фасадата на мавзолея е покрита с резба и инкрустации от цветни камъни, като стиховете от Корана са съчетани с флорални мотиви. Гробницата е разположена върху платформа, висока 6.7 и 95 метра , като единственото двойно стълбище води към мавзолея.
По страните на зданието се издигат 4 минарета, които са леко наклонени навън: идеята е при земетресение да паднат встрани, а не върху гробницата. На всяка кула е изписана по една буква – Р, Х, М, Н – като заедно те се четат „ар-рахман” (всемилостивия), едно от 99-те имена на Аллах.
Вътрешността на мавзолея се състои от централна зала и четири осмоъгълни зали отстрани – те са били предвидени от Шах Джахан за гробници на членове на императорското семейство, но Аурангзеб пренебрегва волята на баща си. Под залата е разположена крипта, в която се намират гробовете на Мумтаз Махал и Шах Джахан. В централната зала се намират копия на гробовете, тъй като е било обичайно да се прави частен и публичен гроб. Гробовете в залата, украсени с полускъпоценни камъни, първоначално били обградени със сребърен параван, но Аурангзеб го заменя с мраморен такъв. Някои от мозаичните цветчета, украсяващи паравана, са съставени от над 60 детайла и създават илюзия за обемност. Над гробовете гори лампа, чийто огън никога не трябвало да загасва. Любопитно е, че съвременната лампа е дарена от генерал-губернатора на Индия лорд Кърсън, тъй като оригиналната била открадната.

Истинските саркофази на Шах Джахан и жена му Мумтаз Махал в криптата

„Строежът на любовта“ е дълъг и изтощителен, а в империята настъпва жестока финансова криза. В този момент един от синовете му вижда възможност най-после да се възкачи на престола, обвинява баща си и превзема двореца. Мечтата на Шах била да построи за себе си черен на цвят мавзолей, който да се намира точно срещу белия, но така и не успява да я осъществи.

Не забравяйте да се абонирате ! 🙂