Сказание за Езерния град – 2 част

Day 2,886, 00:12 Published in Bulgaria Bulgaria by Paladin60

Храмът на Богинята-майка се намираше на най-високото място в Езерния град. Права улица водеше до внушителната кръгла постройка. До над човешки бой тя бе изградена от масивни камъни, а сферичния купол бе от дървено скеле и кожи. В центъра на купола имаше кръгъл отвор за отвеждане на дима от четирите огнища –колкото са посоките на света.
Децата бяха насядали в кръг около жрицата Семела и слушаха захласнато нейния разказ.
„ Това е историята на езерния народ за Потопа и преселението. Никой не знае какво е било преди водите да заличат миналото. Мълвата говори за вълшебни градове около сладките води на голямото езеро, за владетели, занаяти и знания, безвъзвратно загубени.
Никой не знае защо людете разгневили Богинята, но гневът й се стоварил върху предците ни. Земята се разтреперила и огромни вълни се понесли към градовете, потапяйки ги в бездните. Оцелелите се изтеглили на тоя остров. Всички очаквали думи на подкрепа от жрицата-майка, но тя мълчала скръбна. Без да иска, посветената се спънала в едно ведро, където се плискала негодна за пиене морска вода, бръкнала с пръст и вкусила солта.
- Езеряни! Кибела ни наказа за гордостта, но в замяна ни даде нов дар –солта! Тя ще ни донесе бъдеще!
Тъй и станало. Отново се издигнали къщи и градът укрепнал и забогатял от търговията. И нека Богинята- майка ни дарява с мир и хляб и занапред!” – завърши жрицата.
Тя забеляза как от очите на Тиана капят сълзи.
- Защо плачеш, дъще? – рече Семела и погали момиченцето по косата.
- Плача за... козите. Те се издавиха тогава.
- Тогава? От...откъде знаеш това?
- Ами то...се виждаше...
- Хммм. Тебе трябва да наблюдавам изкъсо, момиче.
- Както кажете, майко.- рече Тиана и изтри сълзите си.
Тя не й каза за видението на потъващия храм със статуята на Богинята.
Потоците на времето се завъртяха около нея, изтъкавайки съдбата й.
ххх
Археологическите разкопки са показали, че действително кръглия храм на Кибела е бил на най-високо място. Имало е градоустройствен план с улици и една централна, която се е спускала надолу. Жителите имали руническа писменост и занаяти. Историята за Потопа на това място е също мнение на археолозите, но водите са настъпвали 2-3 дни и е имало време да оцелеят хора.