Ginklų mokesčiai - motyvai

Day 987, 13:40 Published in Lithuania Lithuania by Ignas Grinevicius

Sveiki atsivertę Lietuvos atgarsius.

Sakoma - visada būna pirmas kartas. Šiuo atveju pirmą kartą Lietuvos atgarsiuose bus nagrinėjama ekonominė tema.

Kas pastarosiomis dienomis skaito spaudą, tie jau žino apie LNP bei LLD susitarimą dėl ginklų mokesčių. Kadangi esu LLD prezidentas, jaučiu pareigą Lietuvos piliečiams paaiškinti šio susitarimo motyvus, nors tai jau dariau įvairių straipsnių komentaruose, bet juos juk ne visi skaito.

Tad prasidėjo viskas taip: Nacionalistas LNP vardu kreipėsi į mane, kaip LLD prezidentą, dėl susitarimo ginklų mokesčių klausimu. Susitarimas buvo pasiektas: nusprendėme elgtis taip, kad, reikalui esant, Lietuvos rinkoje būtų pakankamai ginklų, tačiau Lietuvos gamintojai siūlydami sąžiningas kainas galėtų nukonkuruoti užsienio gamintojus.

Suteikti realią galimybę Lietuvos gamintojams nukonkuruoti užsieniečius yra naudinga valstybei. Naudinga todėl, kad daugiau šansų, jog lietuvis savo uždirbtus pinigus (turbūt suprantate, kad nukonkuruodamas užsienietį jis uždirbs daugiau) išleis Lietuvoje, nei kad tai padarys užsienietis. O kuo daugiau tas lietuvis išleis Lietuvoje, tuo naudingiau valstybei, nes, kadangi perkama Lietuvos rinkoje, mokesčiai atitenka ne užsienio valstybei, o Lietuvai.

Kuris atvejis jums labiau patinka? Kai tie patys pinigai leidžiami Lietuvoje, ar kai leidžiami užsienyje? Kai mokesčius iš tų pačių pinigų gauna Lietuva, ar kai juos gauna užsienio šalis?

Taipogi teko regėti, jog LLD yra kritikuojama dėl nepakankamai nuosaikaus savo ideologijos paisymo. Žinoma, liberalizmo ideologijos dėstomų tiesų šiuo atveju nepaisėme itin nuosaikiai, bet visuomet reikia turėti galvoje, jog šis atvejis yra išskirtinis. Kodėl? Šiuo atveju ideologinės tiesos kertasi su valstybės interesais. Manau, jog kiekvienas realiai mąstantis žmogus neturėtų įsikibęs ideologijos ignoruoti įvairius veiksnius. Manau, jog valstybėmis pagrįstame žaidime derėtų pasistengti paisyti valstybės interesų, ypač kai jų nepaisymas niekaip nenaudingas liberalizmo iškeliamam individui, o naudingas tik kitai valstybei.

Žinoma, šiame susitarime galėjo būti viena klaida. Tai yra skaičius, indikuojantis importo mokesčio dydį. Jei koks eRepublik ekonomistas paskaičiuotų, kokiam importo mokesčiui egzistuojant lietuvis, siūlydamas sąžiningą kainą, gebėtų nukonkuruoti užsienietį, o užsienietis būtų kiek įmanoma mažiau demotyvuojamas pirkti licenciją, bent LLD pusė mielai priimtų kitokį importo mokestį.

Ignas Grinevičius,
Lietuvos liberaldemokratų partijos prezidentas.