Veszélyes precedens

Day 5,163, 05:32 Published in Hungary Hungary by eMagyar Kongresszus

..Kongresszusi Közlöny...................


Tisztelt Játékostársak!


Az elmúlt napok eseményei felrázták évvégi-éveleji álmosságából a játékosközösséget. Az előző cikkben olvasható történet kifutotta magát, a beadott Bizalmatlansági törvényt a Házszabálynak (létezik) megfelelően a képviselők leszavazták.

A törvényt beadó képviselő, habár saját magára nem vonatkoztatja a szabályokat, pontosan tudta: a többiek be fogják tartani a Házszabály rendelkezéseit, ezzel politikai csapdába ejtheti a Kongresszust. Sikerült neki.
Köszönöm a többi képviselőnek, hogy tiszteletben tartotta az elfogadott szabályzatot.

Aki az elején hirtelen érzelemből szavazott, azt is meg lehet érteni.
Aki ignorálta, mert nem akart ebben részt venni, azt is meg lehet érteni.

Nem ezért vállalt képviselői szerepet senki (rendben, kivéve azt, aki magasról tesz a közösségre és kijátssza a szabályzatot). A sok képviselő részéről ellenérzések dacára leszavazott törvény azt üzeni, hogy a Kongresszus tartja magát a saját elveihez, akkor is, ha az ellene szervezkedők nem.

Ki nyert?

Ez a legfontosabb üzenet. A Kongresszus éppen a demokratikus elvei miatt kijátszható, úgymond, "h*lyére lehet venni". Az előző cikk alatt néhányan értetlenkedtek: mi ezzel a probléma?

A kormány és a kongresszus egyenlő félként partnerek. Ha az egyik csak szavakban vallja ezt, akkor a másik egy zéró összegű játékban találja magát:

1. jó balekként továbbra is szabályosan, konszenzusra játszik

2. beleáll a játékba, és viszonozza a másik "jóindulatát"

Ezidáig a Kongresszus nem politikai harcként tekintett a kormánnyal való munkára, nagy kérdés, hogy ezután milyen attitűd nyilvánul meg.

Nem nyert senki, az elnök viszont valami fontosat elvesztett: a megelőlegezett bizalmat.


Precedens

Ez a második kiemelendő megjegyzés, amit néhányan nem értettek a "mi a baj, a szabályok engedik" felkiáltással.

Ne legyenek kétségeink, ha egyszer ezt a törvényt meglépték, a védettségi 7 nap lejárta után rögtön lehetőségük lesz ismételni, és újra, és újra - ezzel leválthatatlanná téve az elnököt, bármit tett is.

Ne legyenek kétségeink, ha ez most ilyen szépen működött, és a kongresszus jó balek módjára szabálykövetőként viselkedett, akkor ezt ezentúl bárki, bármikor felhasználhatja kiváló eszközként. Akárki lesz is az elnök. Miért ne? Hiszen, olvashattuk, ez a játék része, politika, nem kell meglepődni.

Precedenst teremtett az elnök és a képviselője. Politikailag érthető - ugyanakkor semmi értelme nem volt, hiszen az adott képviselő is pontosan tudta, hogy a Kongresszus bizalmat szavazott az elnöknek, elvetettük az azonnal Bizalmatlanságit ellene. Egymással szemben kritikusan, de mégis flottul indulhatott volna a közös munka. Abszurd és vicces, de igaz.
Nagy öngól.


Mit lehet tenni?

Hétfőn, amikor vélhetően több képviselő lesz aktív, Házszabály módosítást fogok benyújtani. Ezt, amint a szavazás lejárt, az elfogadott szövegezéssel kihirdetjük Közlönyben.

Miért nem volt ez eddig szabályozva? A válasz egyszerű: senkiben nem merült fel, hogy ilyen alacsony szinten kihasználják a Kongresszus elveit, jóindulatát, szabálykövetését. Legalábbis modern kori történelmünkben.


Végezetül


Felhívnám néhány alapvető tényre mindenki figyelmét.

1. Az elnök legitim. Szabályos választáson nyerte el a legtöbb szavazatot. A meghirdetett priók hivatalosak. A beadásra kerülő és megszavazott törvények érvényesek. Ezeket lehet nem figyelembe venni, de attól még így van.

2. A kongresszusi körlevél nem egy cikk alatti kommentzóna. Amíg ez csak esetileg változik adok-kapok színterévé, az akceptálható, de nem default.

3. Az elnöknek/kormánynak vannak kompetenciái, nem ledelegálhatók, nem átvehetők, nem megoszthatók. A kongresszusi körlevél nem pót-kormánykörlevél. Segítünk, amiben tudunk, ugyanakkor sok minden nem tartozik ránk. A fontos és közérdekű információk, a törvényhozáshoz szükséges tájékoztatás igen. Ha az elnök egy döntés előtt kikérné a képviselők véleményét, ez eddig is működött (gondoljunk csak pl. segélyek, bérlések éles vitáira).

4. Az elnök legitim. (igen, volt már, de talán nem árt elismételni). A Kongresszus is legitim.

5. Higgadtság!

Köszönöm a figyelmet.

Üdvözlettel,
Defender of Ascalon (DoA)
Kongresszus elnöke

Győr (főváros)
2022. jan. 8. (eRep day 5166)