Politológia Tanszék első előadása. Ma kozultáció a Gazdasági Tanszéken!

Day 850, 05:43 Published in Hungary Hungary by eMagyar Egyetem
Tisztelt eMagyar Állampolgárok!

Először is:

Ma este van az utolsó konzultációs lehetőség a chaten, a Gazdasági Tanszék tételeivel kapcsolatban!
Este 20:00-tól Imperius Maximus válaszol a kérdésekre! Gyertek minél többen!
Vasárnap már vizsga!
Azok is nyugodtan eljöhetnek, akik esetleg most még nem vizsgáznak, de lenne kérdésük a mostani gazdasági modullal kapcsolatban. Az ő kérdéseikre is válaszolunk!
Szóval ma este, pénteken, 20:00 chat #egyetem szoba!


S most a tegnapi napról:

Tegnapi napon a Politológia Tanszék megkezdte működését.

Az Egyetem chat szobájában körülbelül 20-25 fő gyűlt össze az előadásra, melyet Cseri McGregor tartott, s melyek témája: Politikai törésvonalak eMagyarországon.

Ezúton is köszönöm mindenkinek a részvételt, és Cserinek az előadást!

Alábbiakban az előadásról készült összefoglalót olvashatjátok!

Fontosnak tartom itt megjegyezni, hogy a Politológia Tanszék eltér a Gazdasági Tanszéktől, abban a tekintetben leginkább, hogy az itt elhangzó bizonyos tételek, témakörök sokkal kevésbé definíció szerűek.
A Politológia Tanszék tételsora 4 fejezetből áll:
Történelem
Pártok
Választások
Külügy


Ezek közül a Pártok fejezet második tétele a törésvonalak elemzése. S egyben ez a tétel, mely leginkább megoszthatja a társadalmat, a szerint, honnan szemléli az eseményeket. Ezért a továbbiakra nézve is kérem, és fogom jelezni is, hogy amennyiben ilyen „érzékeny” tételhez érkezünk, inkább elmélkedésként, elgondolkodtatónak tekintsétek, nem lesznek szó szerint számon kérve a benne elhangzottak. De ez fontosságukból nem von le semmit!

Szóval, íme az összefoglaló a tegnapi előadásról:


Cseri: Nos, hát üdvözlök mindenkit!

Mai előadástéma: Politikai törésvonalak eMagyarországon

Mi is a törésvonal?

A törésvonal egy választóvonal. Választóvonal, amely a társadalmat megosztja. Lehet ez egy kérdés, egy konkrét ügy, egy viszonyulás de markáns, a társadalmat foglalkoztató kérdésekben merül fel, és jól elkülöníthető csoportokba rendezi a társadalmat.
Nem minden kérdés válhat ezzé természetesen de amennyiben a társadalomban ez jelentős horderejű kérdés, illetőleg ügy az esetben válik a társadalmat két térfélre helyező törésvonallá.
Az eMagyar politikában talán érdemes végigvenni, mik jelenthetnének törésvonalakat, mik azok a kérdések, amelyek aktívan véleményt gerjesztenek a társadalomban.

Vegyük a játékmodulba is beépített egyik lehetőséget az ideológiákat!

Vajon ideológia mentén kialakult az eMagyar politikában törésvonal?

Nos, sokan azt mondják, hogy létezik természetesen RL ideológiai befolyásoltság is a játékban, bizonyos ügyekben jól ki is mutatható. Például a Kommunista Párt megosztó jellegén, vagy éppen vannak olyan pártok, amik RL ideológia mentén próbálják meghatározni magukat, ám ezek a meghatározások inkább egyfajta látens törésvonalat jelentenek, hiszen ha megnézzük, miként vélekednek a pártokról,illetőleg ezek a pártok az önmaguk által ideológiához képest milyen politikát folytatnak megláthatjuk, hogy az RL ideológiát sokszor felülírja a játékbeli élményekből kialakult látásmódok.
Persze, le lehet írni, hogy például a Szolidaritás Párt balra húz a CNRP pedig radikális jobbos erő.
De ez nem jelenti, hogy RL milyen ideológiájú emberek állnak mögötte sokkal inkább talán a retorika nyújthat támpontot ezen ügyben hiszen ez is egy virtuális világ, ahol másként valósítjuk meg önmagunkat.

Szerény véleményem, hogy az RL ideológiák alapján nehezebb törésvonalat húzni, hiszen RL ideológia alapján felülreprezentált a jobboldaliság, mint a bal. Azt most hagyjuk, hogy egy pártnak be lehet állítani, milyen ideológiájú legyen ugyanis nem csak ez számít nézzünk mást.

Miként vélekedik egy SZP szavazó az MHP-ról, vagy miként vélekedik egy KARD-os a HHH-ról?

Nos, mindketten tőlük távolinak érzik a másik pártalakulatot, és ennek a mentén érdekes megnézni, hiszen egyfajta blokkosodást vehetünk észre a pártok között is. Természetesen a pártrendszer folyamatosan alakul, és ezen szavaim elaggottak lesznek mondjuk fél év múlva. De meg kell figyelni egyfajta megosztódást, egyfajta 2 blokkot vehetünk észre, hiszen vannak, akik a játékot játszani akarják csak szimplán, natúr nem visznek bele RL politikai véleményt. Nem ideologizálják meg, hanem a politikát a játék eszközének tekintik.

Van egy másik oldal, amely viszont a játék kereteit sokkal inkább kiterjesztik, megpróbálják azt is a játék részévé tenni azaz, ő számukra nem csak annyi a játék, amennyit a modulok adnak, hanem önkéntesen megpróbálják kiterjeszteni.
Egyiket sem kell pejoratívan értelmezni, hiszen mindkettő mellett van érv mert az a hatékony, amikor maximálisan egy célnak rendelünk alá de ha aktív közösséget építünk ki, akkor sokkal inkább benn tartható valaki a játékban így az e tekintetben elfoglalt álláspont egyfajta tengelyt képez.
Egy skálát, ahol a középpont a törésvonal, és egyik felén helyezkednek el a technokratább szemléletű pártok. A másikon a közösségi játékosok.

Azaz, a játék játszása egy törésvonal az eMagyar politikában. Természetesen van, amikor nem általános szemlélet mentén van törésvonal, hanem egy konkrét esetben kialakított vélemények alkotnak egy törésvonalat.
Burgenland

Burgenland kérdése, amely olyan mély nyomokat hagyott az eMagyar politikában, hogy még most is nyögjük. Egy olyan konkrét eset, ahol a szimbolika teremtett törésvonalat, és a mai napig, ha felmerül Burgenland visszafoglalás, vagy megtartása, vagy visszaadása, akkor fellángolnak a régbe nyúló viták.
Sok idő telt el azóta, de szimbolikája miatt a mai napig megosztó - és ez kihat a pártokra is, amennyiben a "bezzeg akkor melyik oldalon álltatok" felmerül, illetőleg melyik párthoz köthető egyáltalán a kérdés felmerülése.
Ma már persze pont azért, mert alakul a pártrendszer, érdekes helyzetet ad Burgenland felmerülése, ám mivel ez egy mai napig emlegetett téma, méltán törésvonal.
Meghatározhatnám, hogy jelenleg milyen blokkok alakultak ki
De ezekkel a példákkal csak azt akarom demonstrálni, hogy a törésvonalak milyen ügyekben, miért, s miként alakultak ki, hiszen aki egy kicsit is beleássa magát az ePolitikába, nem kell sokat kutakodjon, hogy maga is meghatározza a politikai törésvonalakat, amelyek aztán sok tekintetben meghatározzák az adott pártok elhelyezkedését a politikai palettán, és a kérdésben várhatóan elfoglalt álláspontjukat.

Aki véleményemre kíváncsi, a jelenlegi rendszerben nagyjából 3 blokkot alkothatunk: MHP-KARD, sokáig a CNRP is idetartozott, ám most kilépett ebből a tengelyből, SZP-HHH a másik tengely, valamint a kispártok blokkja.
De van, aki konkrét vélemény nélkül semmisnek tekinti az előadást, most legalább adtam szétcincálásra lehetőséget 🙂
Politikai törésvonalak témakörben önállóan ennyit akartam mondani
Köszönöm a figyelmet!


Az előadás végén lehetőség volt az előadóval vitázni, kérdezni tőle.

Ebből a vitából kiemelnék két véleményt az elhangzott előadással kapcsolatban:

Quicksilver ebben a cikkben fogalmazta meg a témával kapcsolatban gondolatait.


RavenSeldon / ForradalmiMaki, pedig így foglalta össze az előadást:
A téma jó volt. Ideje volt foglalkozni az egyetemnek, olyan dologgal is amit nem találhatunk meg a wiki leírásában. Azzal amit az erep nem szabályoz.
Ebből is következik, hogy vita keveredett a dologból.
Cseri jól leírta a töréspontok(vonalak) szerepét.
Az egyetlen hibája a tengelyének meghatározása volt. Beleesett ugyanabba a hibába mint drith és huba. Ha a problémaleírást jól is tették meg, a rá adott választ hibásan adták meg.
A pontos, de nem teljesen kidolgozott véleményemet a közlönyötök kommentjében megtalálhatod.
Röviden ennyi.
További jó munkát.




Még egyszer köszönöm mindenkinek, aki részt vett az előadáson!

A következő előadás a Politikai Tanszékről jövőhét kedden lesz megtartva, akkor is várunk mindenkit szeretettel az Egyetem chat szobájában!


Addig olvasátok a Közlönyt! Fizessetek rá elő! (még 150 Sub a MM medálig)
És jelöljétek barátnak az Egyetem org-ot!



További sikeres erep játékot kívánok mindenkinek!
Nomakur