Politológia Tanszék - A Külügyminisztérium történetéről

Day 863, 11:15 Published in Hungary Hungary by eMagyar Egyetem

Tisztelt Egyetemisták!



A kedden megtartott előadást, melyen Tomi_ur beszélt a külügyminisztériumról, annak történetéről alább olvashatjátok.
Az Egyetemhez méltó, kiváló előadás kerekedett belőle, amit ezúton is köszönök ex-külügyminiszterünknek!

Az előadást követően érdekes kérdések merültek föl, ezeket is olvashatjátok az előadás végén.

Innentől tehát Tomi_ur-é a szó:

Így először adnék egy rövid történeti áttekintést, h alakult ki a mostani struktúra.
Utána, közben pedig néhány alapvető dolgot mondanék, amolyan rendszerformáló sajátosságokat a KM-on belül.
Én 2009 márciusában csatlakoztam a KM csapatához, 1 hónapos voltam ekkor, így leginkább az ezt követő időről tudnék mesélni. A kezdetekről annyit, hogy a Külügyminisztérium kiépítése thomas reid miniszterségéhez fűződik, még az őskorból. Ő toborozta az első nagyköveteket, ekkor alakult ki a nemzetközi nagyköveti rendszer alapja. Az ezt követő időkről nincs infóm, ekkor valszeg még csak 3 szintű volt a Külügyminisztérium: elnök, miniszter, nagykövetek.
Hekkat minisztersége idején, 2009 márciusában, amikor holland nagykövet lettem, is ez volt a struktúra. Ekkor még nem volt akkora pörgés a KM-ban, a nagyobb szervezkedés 2009 áprilisában kezdődött, hexalia idején, amikor hatalmunk egyre nőtt, és így nemzetközi jelentőségünk is.
Másrészről a felszabadító harcokhoz egyre több ország támogatását kellett megnyernünk a Peace-en belül, így hexalia óriási tervekkel jött, rengeteg nyilatkozatot tettünk volna
közzé a külföldi országokban, egyfajta propaganda jellegű KM lett volna, ebben az időben jelentek meg a főosztályvezetők a KM-ban. Hexalia azonban sajnos egyik napról a másikra eltűnt, és azóta sem került elő.
Egy hét után így kovacskoko lett ideiglenesen a Külügyminiszter. A legnagyobb feladata a külügynek ekkor (még mindig a 3 szintű rendszerben) az volt, hogy gátat szabjon a külföldi magyar TO-tevékenységnek. Az ugyanis már olyan szinten kikerült a kormány ellenőrzése alól, hogy az ország jó hírnevét veszélyeztette még a szövetséges országokban is.
Ezt, úgy emlékszem, sikeresen megoldottuk, a TO-kat visszatereltük a kormány ellenőrzése alá.
Falban 2009. májusi elnöksége idején már egyre több nagykövettel kellett dolgozni. Itt jegyezném meg, és lehet, hogy csak én látom így, és erről most nem is akarok vitázni, de falban érdemeit méltatlanul elfeledjük: jó KM volt ugyanis szerintem, plusz a TO-kat is tudományos szinten szervezte 🙂
Peace/Atlantis/semleges országok szerint szerveztük a nagykövetek munkáját.

Pyrrhosz idején, 2009 júniusában, Románia összeroppantása után még összetettebb lett a szervezet. Elnök, KM-külügyi államtitkár – főosztályvezetők – nagykövetek, nem is csoda
a világ egyik legerősebb államává váltunk ekkor, elég nagy volt a befolyásunk, így visszagondolva viszont talán azt kell mondjam, hogy a rendszerünk veszített a hatékonyságából.
A románok már tolták a propagandát, mi pedig túlságosan bürokratikusan dolgoztunk, azt hiszem, szóval propaganda téren gyengék voltunk.

Nagyjából ez volt a felállás 2009 júliusában Mikrobi KüM-sége idején is.
Ekkor lettem az el nem kötelezett országok főosztályvezetője a KM-ban.

2009 augusztusában charlie50 lett a KM, én pedig a helyettese. Sajnos charlienak IRL ügyek miatt külföldre kellet utaznia, így aug. 2. felében újból Mikrobi lett a KM. Talán ekkor voltunk hatalmunk csúcsán, a PEACE-szel egyetemben. Ekkor gyakorlatilag erőből tárgyalhatunk bárkivel.
Szeptemberre már kezdtek gyűlni a bajok. Az amerikaiak magukhoz térése, és az EDEN új harcmodora miatt, amivel nem tudtunk mit kezdeni. Noha ekkortájt megvolt már kitty, egyre nagyobb veszély fenyegette több high régiónkat, elsősorban Amerikában.
Így 2009 szeptemberére, pyrrhosz KM-sége idejére már kemény tárgyalások voltak
egyrészt Kanadával az uralmunk alatt lévő high területek sorsáról (visszaadjunk-e, és ha igen melyiket, és mennyiért), másrészt az oroszokkal Northern caucasus visszaadásáról.
Plusz ekkor kezdődött a svájci buli, és a Kínával való intenzívebb kapcsolat.
Szeptember katonailag sajnos sok kudarcot hozott kiderült, hogy a Peace egyre kevésbé képes felvenni a versenyt az Edennel.

Gyakorlatilag túl nagy lett, így ez időtájt kezdtünk, azt hiszem gondolkodni a Peace alternatíváin.
Feherlo 2009 októberi KM-sége mind formailag, mind tartalmában újdonságokat hozott.
A hatékonyság jegyében csökkentettük a bürokratizmust, másrészt sokkal inkább előtérbe került a csetes aktivitás. A nagykövetek részéről a jelentésírás helyett, ez időben Darshuval kiterjedt, és meg merem kockáztatni, hogy működőképes nagyköveti rendszert működtettünk
sokat tárgyaltunk ez időben Kínával, mert egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Amerika be fog avatkozni Ázsiában.
The samurai volt a kínai kormány hozzánk delegált nagykövete, aki most Kína elnöke.
Ekkor lettünk, mondhatni, haverok. Ettől függetlenül viszont Kína az USA-hoz fordult.
Mivel ekkor, 2009 november elején már 3 hónapja külügyi államtitkár voltam, montaigne minisztériumában, novemberben már nem vállaltam szerepet, mert pihenni szerettem volna
így erről az időszakról nem sokat tudok.

Miután azonban montaigne lemondott, és volt egy kisebb káosz Termetes ausztriai kalandja miatt, raszta kérésére elvállaltam a miniszterséget, amit decemberben is továbbvittem.
Ekkor, Feherlo módszerére alapozva, projektalapú szerveződést vezettem be a KM-ban ország-csoportok, gócpontok alapján szerveztünk blokkokat. A megbízottak irányítása alatt így hatékonyabban tudtuk működtetni a rendszert, mert a lényegre tudtunk koncentrálni, és nem arra, hogy egy negyedrendű országban is nagykövetünk legyen.
Ez a struktúra nagyjából úgy februárig, mrsomebody, az én helyettes miniszterségem és Feherlo nem tudom hanyadik minisztersége végéig működött.
Azóta a nagykövetek száma és aktivitása erősen lecsökkent. Egyre kevesebb ugyanis a tettre kész emberünk. A legutóbbi KM-ról pedig majd néhány hónap múlva beszélnék 🙂
Kb ennyi.
Lehet kérdezni

Pyrrhosz: nekem egy megjegyzésem lenne csak - a bürokrácia nyáron
indokoltnak tűnt, akkora volt az emberanyag a külügyben, de ez nagyon akadályozóvá vált,
sajnos az aktív emberek számának csökkenése miatt.


Kérdések

PerverzBabi: Kaphatnánk egy tárgyalás logot? biztos mindenkit izgat, hogy zajlik egy ilyen?
Tomi_ur: A tárgyalások, PerverzBabi, nem nyilvánosak.

pistolpetee: Milyen képességekre van szükség, hogy valaki a KMben dolgozhasson? Mert engem érdekelne a dolog!
Tomi_ur: pistolpetee, nyelvtudás kell és elhivatottság + aktivitás.

Eheslo: Nem sok szó volt itt az ukrán, svájci, japán, olasz, francia és angol buktákról, holott mindnek messzeható következménye lett... Az ukrán bukta után kaptak a románok high vasat egy fillér kiadás nélkül, mi meg mehettünk Kínába...
Bosko_Balaban: Ukránokkal folynak egyeztetések? vagy a következő kormányra fog hárulni az ukrán kapcsolat?
Tomi_ur: Ukrajnáról volt a FÚSZ szervezésében múlt hét szombaton egy kerekasztal-beszélgetés, ahol erről is szó volt, nem tudom voltál-e, Eheslo?!
Ukrajnával nem tudom, h Hekkat, ill. Charlie tárgyal-e, én kötnék velük MPP-t.

Eheslo: Az általunk tápolt, felszabadított, majd minket eláruló és a románoknak ingyen vasat adó ukránokkal ugyan mit kellene még tárgyalnunk bármiről is?
Tomi_ur: Ukrajna egy nagyon összetett helyzet volt. Abban az időben (vagyis 2009 júliusától-szeptemberéig terjedő időszakról beszélek) egyrészt szembe kellett néznie a román katonai és TO-fenyegetettséggel, Magyarország megszállásával, a PEACE elhanyagolásával, plusz kaptak egy arrogáns elnököt. Ebből a levesből az jött ki, hogy a románok to-zták őket augusztusra.
Magyarország kezén 3 régió. Az amerikai hadjárattal elfoglalt peace szarik Ukrajnára.
És az ukrán állam működése miatt az ukránoknak kompromisszumokat kellett kötniük a románokkal.
Az ukrán helyzet viszont megoldódott, az utóbbi időben sokat fejlődött a viszonyunk. Az oroszokkal valószínűleg békét fognak kötni.

Silin: Szövetséges országnál mi a szövetségi kapcsolattartó és a nagykövet
hatásköre?
Tomi_ur: A PHOENIX-nél van szövetségi kapcsolattartó. A szövetséges államoknál nagykövet van. Illetve a fontosabbaknál közvetlenül a KM/KM-h. tárgyal. A nagykövet hatásköre elsősorban az infószerzés + a propaganda. A nagykövet gyakorlatilag tárgyalhat bármiről, de nem köthet megállapodást, és csak azt és annyiban hozhatja a másik ország tudomására, amennyiben őt erre felhatalmazzák

bubberr: Mikor volt ez az ivictoras kém v nem kém ügy akkor sokan kérdezték hogy nekünk vannak-e kémeink. vannak? v ez nem a ti hatáskörötök?
Tomi_ur: vannak kémek, de ez elsősorban nem a KM hatásköre, hanem a Titkosszolgálaté. Persze a KM is meg tud infókat innen-onnan. A kapcsolati tőke szerepe óriási itt.

Eheslo: Írnál a franciákról, olaszokról és németekről, akik mind lelkesen fikáztak minket és ütöttek ellenünk a világ pár sarkában és Őrvidéken a písz alkonyán és most puszi pajtásainkká lettek? Nagy szerepük volt a portugálokkal együtt az USA hadjáratunk buktájában. A píszen belül folyamatosan fúrtak minket, végül teljesen ránk szálltak.
Tomi_ur: Franciaország a klasszikus példája annak, hogy egy ország miképp hibázhatja el a külpolitikáját azáltal, hogy nem méri fel kellően a helyzetét. Fro. a PEACE deffenzív szövetségi jellegét szerette volna erősíteni, illetve nagyobb beleszólást akart a PEACE politikájának az alakításába. Mivel ekkor az offenzív vonal került fölénybe a peace-ben, a franciák háttérbe szorultak, és zsarolni kezdtek. Én legalább is így látom utólag. Szóval kicsi lakosságuk és gyenge haderejük miatt az offenzív politikában nemigen lehettek tényezők. Ez vezetett el végül a szakadáshoz, amikor a peace, illetve utódszervezetei megengedhették maguknak a megosztottságot. Ne feledjük azt, h még a lengyel és spanyol boom előtt vagyunk. Indonéziának megvan Karnatka, az Usa fosgyenge, nekünk meg megvan a fél világ.
Franciaországra így nem volt szükség. Most azonban egymásra vagyunk utalva, és ezt mindahányan megértettük.

Eheslo: Miért esett a választás Podolia, Urals helyett kittire?
Tomi_ur: Mert jobban védhető. Románia akkor még sokkal erősebb volt, még ha meg is borultak egy kicsit. Kitty ekkor még Irán 2., üresen álló vasbányája, elhagyatott peremvidéke. Kína tök gyenge, felosztva Indonézia és Irán között. Az Usa örül, hogy él, fényévekre vagyunk a románoktól, stabilan be tudunk rendezkedni, és ahogy a mellékelt ábra mutatja, meg is van kitty több mint 7 hónapja.
Nincs még egy nem eredeti területen lévő vasbánya, ami ilyen sokáig kibírta volna idegen kézen, ilyen körülmények között.

Eheslo: A nagy svájci felszabadítás és az angolok, portugálok különbékéi vannak
még a múlt 9 hónap nagy buktái között.
Tomi_ur: az angol béke szerintem bölcs döntés volt. Gyakorlatilag nyertünk. Nagy próbatétel volt a PHOENIX-nek Anglia megvédése, ha elveszítjük, precedens lett volna arra, hogy "így jár az, aki átáll"

Eheslo: Svájc (Fehérló volt a külügyér). Mániátokká vált (Ukrajna, Svájc) a szerződések nélküli felszabadítás...
Tomi_ur: Pyrrhosz és Feherlo idején volt Svájc, de én csináltam velük kapcsolatban gyakorlatilag mindent
Pyrrhosz: http://www.erepublik.com/en/article/esv-jc-egy-exk-l-gyminiszter-
szemsz-g-b-l-1026730/1/20
Tomi_ur: Svájc akár lehetett volna szövetséges is. Másrészről megvettek tőlünk majdnem 1.000 goldért olyan svájci székhelyű cégeket, amelyeket falban elnöksége idején eladtak az MNB-ből és a NAT-ból. Svájcot, ha nem mi adjuk vissza, felszabadította volna az EDEN, november elején, 5 körül már a teljes összeomlás felé tartott a teljes magyar amerikai gyarmatbirodalom, így felesleges koncok voltak csupán. Volt szerződés tervezet, amit végül nem fogadtak el. Plusz az amcsik megvették őket kilóra.


bubberr: Melyik semleges országgal folynak most a tárgyalások? Van olyan ország amit nagyon fontos lenne átállítani?
Tomi_ur: A magam részéről én erősíteném a kapcsolatokat a dél-amerikaiakkal, akik az amcsikkal vannak egy időzónában. Sokat számíthat egy amcsi támadás idején ez.