Informacje od Marszałka Kongresu, czyli camera lucida (dzień 668)

Day 668, 04:04 Published in Poland Poland by Marszalek Kongresu

Zgodnie z zapowiedzią witam w nowym wydaniu Informacji od Marszałka Kongresu. Mam nadzieję, że dzięki temu numerowi obywatele będą na bieżąco z informacjami o działalności Kongresu. W naszym parlamencie nieraz dzieje się tak wiele, że nie sposób przedstawić wszystkiego na raz. W rezultacie niektóre sprawy wypierane są przez nowsze, czy istotniejsze, a mi zdarza się prezentować je z lekkim poślizgiem. Aktualnie tak wygląda sytuacja ze zmianą wiadomości powitalnej, która została wczoraj przedstawiona przez Rzecznik Rządu, a Informacjach ustąpiła miejsca innym wydarzeniom. Mam nadzieję, że czytelnicy nie będą mi mieli za złe, że staram się na pierwszym miejscu przedstawiać informacje najistotniejsze, ale jednocześnie nieznane dotąd opinii publicznej.

Za wysokie progi na lisie nogi
Powołanie na stanowisko jedynie 15 z 34 zaproponowanych przez MEN Mentorów doprowadziło część kongresmanów, jak i same Ministerstwo, do konstatacji, iż ustawa wymaga zmiany. Chodzi tu przede wszystkim o rygorystyczny wymóg uzyskania kwalifikowanej większości 2/3 głosów. W parlamencie rozpoczęła się debata, której celem jest wskazanie pożądanego kierunku zmian. W wersji umiarkowanej mówi się o zastąpieniu wymogu większości kwalifikowanej większością zwykłą. Propozycja dalej idąca zakłada wyłączenie Kongresu z procesu decydowania i powierzenie kompetencji akceptacji kandydatur Prezydentowi. Pojawił się także postulat przedstawiania przez MEN krótkiej opinii o każdej zgłoszonej kandydaturze. Debata powinna zakończyć się złożeniem przez zainteresowanych projektów poprawek do Ustawy.

Marszałek skodyfikowany
W rezultacie debaty na forum Kongresu przedstawiony został projekt Ustawy o Marszałku Kongresu. Jego zadaniem jest ostateczne uregulowanie wielu niejasnych kwestii związanych z funkcjonowaniem tej instytucji. Poczynając od trybu wyboru, który chociażby w bieżącej kadencji wzbudził pewne kontrowersje, poprzez kompetencje, a na zasadach odwołania kończąc. Do projektu nie wniesiono żadnych oficjalnych poprawek. W rezultacie Ustawa jest obecnie w fazie głosowania, którego zakończenie planowane jest na późne godziny wieczorne. Wszystko wskazuje, że kongresmani przychylnie podejdą do projektu, a najbliższe wybory Marszałka będą odbywać się według nowych zasad. O szczegółowych rozwiązaniach jakie przewiduje Ustawa planuję poinformować, gdy projekt zostanie uchwalony.

Sturm und Drang
Nie milkną echa kontrowersji jakie wywołało niedawne przyznanie obywatelstwa thoedeusowi. Jednym z nich są pojawiające się głosy o potrzebie zmiany Ustawy o zasadach przyznawania obywatelstw, która w odczuciu wielu okazała się niewystarczająco jasna i precyzyjna. Dodatkowo wątpliwości budziło w jakiej formie została uchwalona oraz jaka jest jej moc obowiązująca. Pojawiło się kilka pomysłów zmian. Jeden z nich, który przybrał formę projektu ustawy, oprócz precyzyjniejszych kryteriów odmowy przyznania obywatelstwa postanowił odejść od autorytatywnego nakładania odpowiedzialności za ocenę wniosku na jednego kongresmana. Projekt postuluje obligatoryjną dyskusję nad niejednoznacznymi kandydaturami oraz głosowanie w przypadku braku porozumienia. Propozycja z pewnością nie usatysfakcjonuje zwolenników powszechnych obywatelstw dla Polaków, ale wydaje się, że jest znaczącym krokiem w kierunku jasności i konsensualności podejmowania decyzji.

A poza tym uważam, że Kartagina powinna zostać zburzona
Tradycyjnie zachęcam do korzystania z usług Mężów Zaufania. Od teraz wyjaśnienie zasad działania tej instytucji oraz „poradnik w kilku krokach” znajdziecie w jednym miejscu – na forum Parlamentu pod adresem. Bezpieczeństwo transakcji jeszcze nigdy nie było tak proste…

Dziękuję za lekturę i zapraszam do dzielenia się swoimi uwagami i opiniami. Wszystkich młodych graczy zachęcam jeszcze raz do korzystania z pomocy Mężów Zaufania.

Z poważaniem,
halifax18
Marszałek Kongresu