Biuletyn Informacyjny NBP - 14.05.2012

Day 1,637, 12:13 Published in Poland Poland by Narodowy Bank Polski
Witamy po długiej przerwie w Biuletynie NBP.

Publikacja dzisiejsza jest pierwszą w ramach realizacji obietnic upublicznienia i ujawnienia gospodarki finansowej naszego kraju.

1. Diagnoza stanu aktualnego

Ministerstwo Gospodarki i Finansów pod czujnym nadzorem prezydenta Basowego począwszy od pierwszego dnia kadencji podjęło prace mające na celu przeanalizowanie stanu przejętego po poprzednikach.

Jak wszyscy starsi gracze doskonale się orientują, zmiany, jakie następują w mechanice gry sprawiają, że gospodarka w tej grze ma coraz mniej wspólnego z prawdziwą gospodarką, (samowystarczalność, skupy interwencyjne itp.), a państwo ma coraz mniej mechanizmów wpływania na to, co się dzieje (choć to ostatnie zapewne podoba się każdemu libertarianinowi). Realne przychody państwa sprowadzają się właściwie wyłącznie do podatków, które wpływają do Skarbu Państwa (CT) automatycznie przy okazji wykonywania pracy i dokonywania transakcji na rynku.

Obecne stawki podatkowe na podstawowe produkty eRepublik są w naszym kraju następujące:



Przeprowadzone analizy stanu Skarbu Państwa wykazały, iż przychody dzienne naszego kraju kształtują się na poziomie 100-130 tys. PLN, przy czym za wyjątkiem wydarzeń incydentalnych (ważniejsze bitwy, większa liczba graczy podczas weekendów), zbliżają się raczej do dolnej granicy i wykazują tendencję spadkową.



W ramach Skarbu Państwa realizujemy dwa rodzaje wydatków:

- podpisywanie MPP (sojusze) z innymi państwami – jedno MPP to z naszego punktu widzenia koszt 10 tys. PLN (pobierane bezpośrednio z CT), MPP obowiązuje przez 30 dni;

- przekazywanie zgromadzonych w ramach CT środków na konto organizacji NBP, gdzie podlegają następnie zagospodarowaniu przez MGiF.

Ze względu na obecną liczbę sojuszników MPP CT jest obciążony wydatkami na MPP w wysokości średniej ok. 10 tys. PLN dziennie. Środki z CT przekazywane są na konto NBP w transzach po 400 tys. PLN w chwili, gdy uzbiera się odpowiednia ilość gotówki (przy zapewnieniu rezerwy na citizen fee dla nowych graczy i najbliższe MPP).

Wydatki stałe NBP są na tę chwilę następujące:

- 150 tys. PLN dziennie dla Ministerstwa Obrony Narodowej, z czego 120 tys. PLN przeznaczane jest na dofinansowania dla PGB, 28 tys. PLN to stały żołd dla WP oraz rezerwa (do odłożenia bądź na nieprzewidziane wydatki);

- 1000 czołgów Q6 tygodniowo – zobowiązanie wobec sojuszu ONE.

Jak możecie się łatwo przekonać, dziennie wydajemy więcej niż mamy wpływów. Dziura budżetowa do kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poniżej przedstawiamy tygodniowy raport z wydatków wykonany z punktu widzenia NBP na podstawie zapisów z arkusza rachunkowości:

Przychody:
400.000 PLN z CT (06.05.2012)
400.000 PLN z CT (09.05.2012)
Razem: 800.000 PLN

Wydatki:
150.000 PLN – MON na zaległe zbiórki (06.05.2012)
50.000 PLN – czołgi na bitwę z USA (07.05.2012)
150.000 PLN – MON dofinansowania (07.05.2012)
400.000 PLN – MON na zaległe zbiórki (08.05.2012)
150.000 PLN – MON dofinansowania (09.05.2012)
150.000 PLN – MON dofinansowania (10.05.2012)
150.000 PLN – MON dofinansowania (11.05.2012)
150.000 PLN – MON dofinansowania (12.05.2012)
150.000 PLN – MON dofinansowania (13.05.2012)
Razem: 1.500.000 PLN

Bilans tygodniowy: -700.000 PLN

Jak widać obecna struktura wpływów i wydatków oznacza dla nas przejadanie zgromadzonych rezerw i nie może być kontynuowana bez zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

2. Propozycje zmian

Rozwiązania sytuacji, jak zawsze w takiej sytuacji, są dwa. Zwiększamy wpływy albo obcinamy wydatki. Albo jedno i drugie...

W dniu dzisiejszym MGiF Detharon rozpoczął na forum kongresu debatę na temat podniesienia stawki podatku dochodowego we wszystkich branżach do wysokości 5%. Przebieg debaty oraz uzasadnienie propozycji możecie obserwować w tym miejscu (uwaga, wymaga zalogowania na stronie)

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że podniesienie podatku dochodowego jest sprawą dyskusyjną i, podobnie jak każde zwiększenie obciążeń, może wzbudzić kontrowersje (prywatnym zdaniem vMGiF-a nie jest wskazane obciążanie ogółu mieszkańców kosztami dofinansowań niektórych). W wewnętrznych dyskusjach padały także inne propozycje, m.in. podniesienie podatku VAT, zmniejszenie podatku importowego do wysokości "pobieralnej"... Oczywiście rozważeniu musi podlegać także ograniczenie wysokości wszelkiego rodzaju dofinansowań.

W związku z planowanymi zmianami zostały przeprowadzone wstępne rozmowy z PGB oraz WP. Tematem była reforma dofinansowania, które w obecnej formie zbytnio nadwyręża budżet kraju. Wnioski płynące ze spotkania można streścić nastepująco:

● Poziom dofinansowania powinien być ustalany dynamicznie, wyrażany procentowo, a nie liczbowo, dostosowany do dochodów państwa. W ten sposób uniknie się niepotrzebnego używania rezerw.
● Dodatkowo, wskazane jest aby jego wysokość była uzależniona od obecnej sytuacji na froncie. Zniknie obecnie panująca sytuacja, gdy dof jest identyczny bez znaczenia na liczbę prowadzonych zbiórek czy ustalonych priorytetów bitew.
● Docelowo, zdecydowana większość budżetu (np. 95😵 miałaby być przeznaczona na działania wojenne, jednak nie regularnie, każdego dnia, a wtedy gdy warunki tego wymagają. Natomiast dokładne dzienne wartości dofinansowań, tak samo jak priorytety bitew, to już sprawa wewnętrzna Ministerstwa Obrony Narodowej.



W skrócie – w stanie obecnym nie stać nas na utrzymywanie obecnego poziomu wydatków. Wierzymy, że każdy z graczy rozumie tę sytuację i liczymy na owocną dyskusję w tym temacie tak na forum kongresu, jak i tutaj, w komentarzach. Ostateczne decyzje zostaną podjęte po zakończeniu konsultacji społecznych.

ekipa:
MGiF Detharon
vMGiF Nasir Malik