Biuletyn Informacyjny NBP - 12.06.2011

Day 1,300, 11:22 Published in Poland Poland by Narodowy Bank Polski


Witamy w biuletynie Ministerstwa Gospodarki i Finansów!

Dzisiejsze wydanie, chociaż pierwsze za obecnej kadencji rządu Przezydenta Pierre Dzoncego, będzie obfitować w szczegółowe informacje - zwłaszcza techniczne.



Na wstępie chcieli byśmy się ze wszystkimi przywitać w składzie:

MGiF: Carbon i Szary Wilk
vMGiF: Kaikiko
Stażyści: Muchael, Kacper5422 i do niedawna Zemsta Mnicha


Stan finansów naszego wirtualnego Państwa jest w obecnej chwili przedmiotem gorączkowej dyskusji z powodu kilku wydarzeń, które zbiegły się w krótkim czasie. Wydarzeniami tymi są: zmiana stawek podatkowych z dnia 1293, wprowadzone w dniu 1297 przez Administrację gry zmian i koniec skupu chlebów Q1 w ePL przez Plato oraz zmiana stawek podatkowych z dnia 1299. Jednak zacznijmy po kolei.



Zmiana stawek podatkowych z dnia 1293

Jeszcze za poprzedniej udanej kadencji Prezydenta Kherehabatha, który pomimo zwiększonych wydatków militarnych zdołał zaoszczędzić pokaźną sumę PLN w Narodowym Banku Polskim, dochody naszego Państwa oscylowały w granicach 140 000 PLN dziennie. Największa część tego dochodu wynikała ze skupu chebków Q1 jaki prowadzi do dnia dzisiejszego w wybranych krajach Plato. Starając się nie dopuścić do obniżenia kursu naszej waluty “rzuceniem” tych pieniędzy na rynek, Prezydent i poprzedni MGiF postanowili odkładać odpowiednie sumy PLN na osobne konto i nie wliczać ich do przychodu Skarbu Państwa. Wg analiz, aż 60% pieniędzy uzyskiwanych z podatków pochodziła z owych skupów Plato. W związku z tym, uśrednione dzienne wpływy z podatków w tamtym okresie wynosiły faktycznie około 56 000 PLN dziennie. W dniu 1286 nastąpił mały kryzys i dochody skarbu państwa nagle spadły wynosząc 41 500 PLN dziennie (już po odliczeniu wpływów ze skupu Plato). Od chwili wprowadzenia zmiany stawek podatkowych, dzienne dochody Skarbu Państwa spadły do poziomu zaledwie 35 400 PLN. W ciągu 8 dni nasze wpływy z podatków uszczupliły się o 20 600 PLN, tj. blisko 37%! Wiadomo już wtedy było, że czeka nas poważna kampania w Stanach Zjednoczonych i MGiF zaproponowało zmniejszenie finansowania militarnego w celu przygotowania się na zwiększone koszty związane z planowaną kampanią w Ameryce Północnej.



Zmiany w grze z dnia 1297

W czwartkowy poranek, wszyscy zostaliśmy zaskoczeni zmianami wprowadzonymi przez Administrację gry. Zmiany te zostały już opisane w artykule Rzecznika Rządu dlatego zajmiemy się głównie ich wpływem na gospodarkę. Efektem wprowadzonch zmian są:
- jeszcze większa nadprodukcja niż dotychczas spowodowana usunięciem czynnika skill podczas pracy
- spadek cen towarów na markecie spowodowany wspomnianym wzrostem nadprodukcji
- spadek dochodów do Skarbu Państwa spowodowany wspomnianym spadkiem cen towarów
Po kilkugodzinnej panice na rynkach, wzroście płac i cen towarów, wszystko zaczęło się stabilizować i ukazał się nam ponury obraz. Po chwilowym wzroście dochodów do 59 100 PLN (wynikającym głównie z zapotrzebowania na broń dzięki batonom od Plato i trwającym jeszcze do godziny 15:00 skupem), następnego dnia ujrzeliśmy wpływy rzędu 45 000 PLN - to był optymistyczny aspekt zmiany, jednak wraz z nim, naszym oczom ukazały się wydatki MON rzędu 46 600 PLN w piątek i 46 200 PLN w sobotę. To więcej niż wpływy podatkowe a nie są to nasze jedyne koszty. Okazało się, że zmiany wprowadzone przez Administrację podniosły dzienny koszt MON średnio o 98%! Jeżeli ktoś chciał by szukać winnego, winnym jest obecna możliwość wykorzystywania aż do 650 punktów regeneracji health dziennie przez wielu z naszych wrogów i nas samych oraz system finansowania uzależniony sztywno od wyceny 1 000 zadawanego przez wojsko influence w bitwach.



Koniec skupu chlebów Q1 w ePL przez Plato w dniu 1297

Tego się spodziewało wiele osób i stało się faktem, choć nie do końca. Plato zaprzestał skupu chlebków Q1 w ePL ale nie w innych mniejszych państwach. Siłą rzeczy, na rynku nastąpił “wysyp” ofert chlebka Q1 po coraz to niższych cenach ciągnąc za sobą spadek cen chlebków pozostałych Q i jeszcze większy spadek dochodów z podatku VAT na chleby niż tylko ten wynikający ze zmian w grze i związanym z nimi wzroście nadprodukcji. Trzeba nadmienić, że sporo naszych Obywateli bogacąc się na skupach Plato pozostało z pełnymi magazynami - 20 000 chlebków było czymś powszednim u niejednego gracza.



Zmiana stawek podatkowych z dnia 1299

Propozycje były dwie. Propozycja przedstawiona Kongresowi obniżająca VAT na broń do 7% i podnosząca VAT na chleb do 15% z jednoczesnym podniesieniem podatku importowego do 50% oraz wycofana w ostatniej chwili propozycja podniesienia obu tych stawek VAT do 11%. Podczas debaty w Kongresie, Carbon przedstawił argumenty leżące u podstaw tej propozycji. W efekcie wprowadzenia nowych stawek podatkowych częściowo uratowaliśmy dochody z podatku VAT na chleb, gdy w sytuacji zaprzestania skupu przez Plato jego cena zaczęła pikować ostro w dół, a częściowo wsparliśmy popyt na tańsze bronie widząc zapotrzebowanie jakie wygeneruje w przyszłości planowana kampania w Ameryce Północnej. Zmniejszenie VATu na broń pozwoliło również na zaopatrzenie się w większą ich ilość podczas zwiększonej ilości walk po zmianach z dnia 1297 - jednak ten efekt nie był wynikiem zaplanowanej strategii. Nie przewidzieliśmy również, że Plato tak szybko zaprzestanie skupu. Dochody podatkowe Skarbu Państwa w dniu dzisiejszym utrzymują się na nieznacznie nizszym poziomie niż w dniu wczorajszym a jest to efektem dalszego spadku cen produktów - mechanizm fiskalny w naszym kraju opiera się na podatku VAT i stąd takie powiązanie wysokości wpływów budżetowych z cenami produktów.



Pytania do MGiF

Zapraszamy wszystkich do przesyłania w prywatnych wiadomościach pytań i zagadnień na nurtujące Was tematy. W każdym kolejnym numerze Biuletynu postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań. Na krótkie pytania odpowiadamy poprzez PM.


W następnym wydaniu opublikujemy raporty finansowe.

Pozdrawiamy,
Ekipa MGiF