[Enigma Novice]: Taktike v V2

Day 997, 12:18 Published in Slovenia Slovenia by Field Marshal Milancho

Z malo zamude zaradi težav z objavljanjem slik objavljam članek, v katerem bom opisal nekaj možnih taktik bojevanja v novi verziji eRepublika.



Kot vemo, so se skozi celotno zgodovino bile velike bitke in vojne. V veliko bitkah je odločala taktika, včasih je tudi številčno šibkejša vojska lahko premagala močnejšo nasprotnico s pomočjo odlične taktike. Pravi mojstri taktike so bili Rimljani, kateri si tudi lastijo "avtorske pravice" za večino taktik opisanih v tem članku.

Torej začnimo, večina taktik bo ofenzivne narave.

Ofenzivne taktike:

Klin - Ta taktika se uporablja predvsem pri preboju Zidu. Deluje tako, da se najmočnejši oziroma najpogumnejši igralec (ali igralci) "vržejo" na nasprotniški Zid (iz modre ali rdeče cone deploya, odvisno ali si napadalec ali branilec) ter ga na eni strani podrejo in omogočijo drugim igralcem prodor. Premikanje in zasedanje hexov si sledi v zaporedju 1-2-3, itd. dolžina klina ni omejena, je pa z vsakim novim pomikom naprej klin širši.

Najmanjše število igralcev v formaciji: 6 (osnova)



Testudo - Z drugim imenom tudi želva. Taktika je defenzivno/ofenzivna, saj z njo zavarujemo šibkejše igralce, ki se potem v določenem trenutku "razpasejo" po bojišču. Uporablja se bolj proti koncu bitk, ko je pomembno da se zavzame čim večje število hexov.
Deluje pa takole: igralci se postavijo v pravokotnik ali kvadrat, najmočnejši so na zunanji strani, šibkejši pa v središču formacije. Ko v taki formaciji prodremo dovolj globoko na nasprotnikovo stran formacija razpade, središče le te (po možnosti v helikopterjih) pa odhiti osvajat hexe.

Najmanjše število igralcev v formaciji: 9 (kvadrat 3x3 hexe)


Kako je ta taktika izgledala včasih..


... in kako izgleda v eRepubliku

Overkill - Taktika je preprosta. Natrpaj čimveč igralcev na mapo, po možnosti na mejo deploya nasprotnika. Igralcev mora biti dovolj, da jih tudi ob močnejšem pritisku nasprotnika in poboju igralcev, na hexu še vedno ostane dovolj, da se nasprotniku onemogoči napredovanje. To taktiko najbolj uporabljajo Rusi, videli smo jo lahko v bitkah proti Norveški, ter malo slabšo verzijo tudi v ZDA.

Najmanjše število igralcev: jih ni, taktika sloni na množičnosti



Obkolitev - Tudi ta taktika, tako kot Klin, se uporablja za prebivanje Zidu ter množično pobijanje. Močnejši igralci prebijejo Zid (če je ta slabše postavljen je bolje, če se mu izognejo in gredo naokoli) ter pomagajo pri prodoru drugim igralcem. Ko so le ti dovolj daleč, se obrnejo nazaj in skupaj z igralci v svoji deploy zoni napadejo sovražnika s hrbta ter ga pokončajo. Slaba stran te taktike je, da lahko igralce, ki so se prebili, nasprotnik napade s hrbta oziroma svoje deploy zone.

Najmanjše število igralcev: 10 (najbolje, da se zid prebija na vsaka 2 hexa) v popolnem primeru, lahko tudi manj.



Falanga - Podobna taktika kot pri želvi, le da so tukaj močnejši igralci le v sprednji liniji, za njimi pa zmerom šibkejši. Formacija se uporablja predvsem pri ustavitvi nasprotnikovega prodora, oziroma upočasnitvi le tega. Slaba stran je, da lahko nasprotnik napade z boka, kar se težko prepreči ker se lahko formacija le počasi obrača.

Najmanjše število igralcev: 3 v sprednji vrsti, za njimi neomejeno


Tako je izgledala falanga v času Aleksandra Velikega




Vran - Podobno kot pri obkolitvi, le da je tukaj le ena pot. Močnejši igralci začnejo prebijati Zid na sredini mape. Tako ustvarijo pot za druge igralce, ki jim sledijo po osvojeni "stezi". V centru mape se "razpršijo" in napadejo nasprotnika s hrbta.

Najmanjše število igralcev: 1 za prodor, neomejeno pri sledenju



Baza - Taktika se razlikuje, odvisno če je prej treba zid prebiti ali ne.
a) Zid je treba prebiti - Močnejši igralec predere Zid, drugi mu sledijo ter v centru mape vzpostavijo deploy zono za druge igralce.
b) Zidu ni potrebno prebiti/ nasprotnik začne prodirati - enako kot v a) primeru, le da močnejši igralci vzpostavijo deploy zono brez prodora.
Deploy zona se vzpostavi tako, da se nekaj igralcev postavi v krog ali kvadrat ter na sredini pusti prostor, da se jim drugi pridružijo brez da bi jih ogrožali nasprotniki. Pomembno je, da je center formacije v tvoji kontroli in ne nasprotnikovi!

Najmanjše število igralcev: 8, da se vzpostavi kvadrat



Defenzivne taktike:

Zid - Vzdolž celotne deploy linije nasprotnika se postavi igralce, da branijo morebiten prodor. Spredaj morajo biti močnejši igralci (ali pa se uporabi Overkill taktika).

Najmanjše število igralcev: 20, toliko je hexov vzdolž linije (celotna mapa je sestavljena iz 20x20 hexov)



Izrednega pomena je usklajenost enote! Ker polja niso postavljena tako, da bi se lahko naravnost gibal, mora enota paziti ali se giblje levo naprej ali desno naprej, če gre en del tako drugi drugače, formacija razpade in sovražnik lahko to izkoristi!


Nedvomno je taktik še mnogo več, če imate še kakšno svojo, ki mislite da je vredna objave, mi pišite zasebno sporočilo in objavil jih bom.
Naj povem, da je večina taktik uradno poimenovanih (želva, klin, vran,...), tiste ki niso sem pa sam poimenoval.
Le redke izmed opisanih taktik so izključno ofenzivne ali defenzivne, na to se gleda predvsem ali jih uporabljaš ti ali tvoj nasprotnik.

Vse slike z bojišč so (slabo) sestavljene. Zaradi večje preglednosti so na planjavah, zato je na redkih tudi kaj drugega.


Opažam da size kode ne delujejo, zato se opravičujem za malo slabšo preglednost.




System shutdown