[Egyetem]Tanácsok munkáltatóknak és munkavállalóknak; segédoldalak és scriptek

Day 834, 07:48 Published in Hungary Hungary by eMagyar Egyetem
http://kepfeltoltes.hu/100208/egyetem1_www.kepfeltoltes.hu_.png">http://kepfeltoltes.hu/100208/egyetem2_www.kepfeltoltes.hu_.png" width="50%">



Tisztelt Egyetemisták!


A tegnapi nap, 7 órától előadást 'hallgathattatok' a mibbit egyetemen Cdrm tolmácsolásában. Az anyag részét képezték két korábban megírt cikkem amelyek tanácsokat gyűjtötték össze a munkáltatóknak és munkavállalóknak, valamint ezt egy kicsit kiegészítettük a cégvezetéshez, munkához segítséget nyújtó külső oldalakkal és scriptekkel.

Igyekeztem átfutni a két régebbi cikket és kicsit alakítani rajta, hogy túlzott pontatlanság(főleg a nem aktuális adatok miatt) ne legyenek, ha mégis találtok benne olyat ami ma már nagyon nem igaz, elnézést érte.

Következzék tehát az előadás írásos anyaga:


Tanácsok cégvezetőknek

Az egyik legfőbb kérdés: A céged profitot termel?

A kérdés legtöbb esetben a cégvezetés lényegére kérdez rá, mert ugye a többség a nagyobb gazdagság, jövedelem reményében vezeti cégét/cégeit. A tapasztaltabb játékosok, remekül tisztában vannak cégvezetéshez kapcsolódó részlettel. Egyesek külön exel táblázatot használnak, nyilvántartják termelésüket, áraik béreik változását. De bizony vannak, és sokszor nem is kevesen, akik kevés utána olvasással ugranak bele a cégvezetésbe. Számukra remek segítséget nyújthatnak a produktivitást számoló oldalak, megemlíteném sanya18 által készített változatot: http://www.erepmarket.co.cc/prodtest.php

Fontos volna, hogy minden cégvezető tisztában legyen a saját cége adataival, kiemelten a kiadások/bevételek résszel. Mert bizony eljöhet az az idő, amikor az aktuális céget nem éri meg üzemeltetni. A cégek bezárása nem szégyen! Lehet előre tervezni napokkal, lehet előre tervezni hetekkel, de bármikor bekövetkezhet egy nem várt gazdasági változás, ami miatt a piaci helyzet netán úgy alakul, hogy a cég nem fog profitot termelni. Amennyiben ez a helyzet, láthatóan rövidesen nem javul, bizony lépéseket kell tenni. Ez a lépés persze nem elsősorban a bezárás, de végső soron lehet az.

Nézzük csak sorba:
Ha tehát a fenti oldal segítségével is azt látjátok, nem termel profitot a cég, leginkább a következőket tehetitek.

Első körben talán ajánlott volna kicsit megfigyelni mi okozta ezt a változást. A termelt árúd piaci árai mentek túlságosan le? A feldolgozó iparhoz szükséges nyersanyag árai növekedtek? Talán hirtelen megugrottak a munkabérek? Vagy túl gyenge a munkásaid wellnese? Stb stb..
Mind fontos kérdés, melyek közelebb vihetnek a megoldáshoz.

Nézzük meg ezeket közelebbről.

Nyersanyag árak
Ugyebár a nyersanyag árak növekedése egyértelműen a feldolgozó szektort érinti( ez esetben a nyersanyag termelők sűrűn hálát adnak a piaci helyzetnek és igyekeznek minél többet keresni a helyzeten 🙂 ). Sokan nincsenek tisztában a nyersanyagok minőségi különbségeivel.
Mit értek ez alatt? Nem ritka olyan cégvezetőt látni a #piac chaten sem, aki kifejezetten a Q1 fegyveréhez Q1 vasat keres, mert tudomása szerint csak Q1 vasból termelhető az a bizonyos fegyver. Tévhit!
A feldolgozó cégek(food,weapon,gift,house,moving ticket, defense system, hospital) a raktáron lévő nyersanyagot stock formában számolják. Mi is ez valójában?
A nyersanyagok között ugyanúgy minőségi megoszlást találunk,(Q1,Q2,Q3,Q4,Q5):
Q1 nyersanyag 1 stock-ot jelent a cégedben.
Q2 nyersanyag 2 stock-ot jelent a cégedben.
Q3 nyersanyag 3 stock-ot jelent a cégedben.
Q4 nyersanyag 4 stock-ot jelent a cégedben.
Q5 nyersanyag 5 stock-ot jelent a cégedben.

Vagyis bármilyen minőségű feldolgozó cégbe, bármilyen minőségű nyersanyagot vehetsz, pusztán az árakra kell nagyon figyelned.
Tehát a piacon lévő nyersanyagok közül az a legjobb számodra, amelynek az egységára a legjobb. Érts😛 Ha egy Q3 vas ára 1 HUF, az leosztva stock-ra, 0,33 HUF/ stock-ot jelent. Ellenben ha a Q1 vas ára 0,43 HUF, de ez egyben 1 stock-ot is jelent. Vagyis ez esetben bőven jobban megéri a Q3 vas mint a Q1. De persze minden más nyersanyagnál érdemes körbenézni az árakat, leosztani, hogy 1-1 stock mennyibe kerül, és a legjobból érdemes venni.

Amennyiben mégis kiderül, hogy eddig is a legjobb áru nyersanyagból szereztél be, nézzük a következő lehetőséget.



A munkások bére
Nem árt, sőt ajánlatos naponta vagy pár naponta az adott ország munkás piacát figyelni. Bármikor bekövetkezhet egy enyhe bércsökkenés/bérnövekedés, de ugyanez drasztikusabb mértékbe is. Főleg új cégek lehetnek rossz helyzetben, ha pont olyankor alapítanak, amikor megugranak a bérek, majd ezeket nem csökkentik és idővel irreálisan magasak, lesznek a kiadásaik.
Egyik kiadás csökkentését célzó megoldás a bérek csökkentése. Persze tudjuk mind, hogy egy jó gárdát nehéz találni, de lehet kicsit barátiabb is a hangulata egy csökkentésnek. Amikor a piaci helyzet úgy hozza, hogy csökkenteni kell, akkor a legjobb, ha írsz egy levelet a munkásoknak, elmondod a helyzetet, és csökkented a bérüket. A gép másik oldalán is emberek élnek, ők is át tudják érezni a helyzetedet, és azért egy ilyen közvetlenség sokat segít. Munkásként sokan lehettek már olyan helyzetben, hogy a munkaadó csökkentette a bérüket, de sokáig remek munkahely volt. Azt hiszem, minimális plusz keresetért nem feltétlen kell megkockáztatni egy jó munkahelyet,(ahol akár adott esetben a hosszú kapcsolat miatt még pluszjuttatást is kaphattok).

A bérek megállapításánál, akár csökkentésnél, akár a munkás piacra való ajánlat kitételekor, fontos figyelni a céged minőségére.
Ugyebár a cégek minősége hatással van a munkások wellnesére( Q1 cégnél -1 wellnes naponta, Q2 cégnél -2 wellnes naponta…). Bár vannak munkások akik ezt tapasztalatlanságból, vagy épp a magas minőségű házuk miatt nem figyelik, de azért a többségnek igenis számít hogy inkább Q1 cégben keressen mondjuk 18 forintot, mint Q5 cégben 20 forintot. Tehát jól nézz küröl, és ne azonnal pakolj ki egy ajánlatot a lista tetejére, mert meglehet hogy 20 forintot ad egy adott skillre egy Q5 cég, de ha adott esetben neked Q1 céged van a munkás csak 1 wellnest veszít(5 ellenében), így kevesebbet kell költenie a jó wellnes megtartásra. Vagyis kevesebb fizetéssel akár jobban is jár.(Persze az előbbiek mérlegelendőek minden minőségnél, nem csak Q1 és Q5 viszonylatban)

Valamint számoljátok, hogy adott wellnessel és a jelenlegi piaci fizetésekkel milyen skillű munkás éri meg legjobban. Nem feltétlen a magasabb skill a jobb. Nem ritka hogy 1-1 skill tekintetében elszállnak a bérek.


A munkások wellnese
A munkások résznél érdemes azért megemlíteni, hogy figyelj a dolgozóid wellnesére. Persze a cikk elején említett produktivitást számoló oldal azt is kijelzi melyik munkásodnál nincs nyereségtermelés, de azért magadtól is láthatod, legtöbb esetben 80 wellnes alatt már gondok vannak. Nem azt mondom azonnal rúgj ki valakit akinek alacsony a wellnese. Megeshet, hogy fontos csata miatt harcolta le magát, vagy egyéb okból, így érdemes ilyen esetben is írni egy levelet. Ha nem reagál, hosszú távon nem kifizetődő ilyen munkások tartása.



Árak csökkenése
Mit tehetsz ha a termelt árúd piaci árai túlságosan lecsökkentek? Ez ugyebár több mindentől lehetséges, így akár a túltermelés, vagy alacsonyabb kereslet is befolyásolhatja. Leginkább a fentieket akkor kell figyelned, amikor a túl alacsony árak miatt nem lesz profitos a céged. Itt megoldást jelenthet az exportra termelés, ahol jobb esetben sokkal nagyobb haszonnal adhatod el a termékeidet.

Sokszor megoldást nyújthat még a céged szintjének fejlesztése. Persze ez sem kevés pénz:
Q1ről Q2re 20 arany
Q2ről Q3ra 50 arany
Q3ról Q4re 100 arany
Q4ről Q5re 200 arany
De ha szólsz pár barátodnak részvényesként biztos besegítenek, vagy az MFB-től ugyanúgy erre is tudsz hitelt igényelni.


Még egy jó tanácsként elmondanám, az esetek többségében nem éri meg tartalékra termelni. Persze lehet hogy javul a helyzet, de mindig jobb ha megpróbálod a termelt árút minél hamarabb eladni.

Azt hiszem nagy vonalakban de átnéztük a lehetőségeket. Végső soron mint mondtam a cégbezárás jöhet szóba. Pénzt nem veszítesz, mivel nem lesz felesleges kiadásod. Közben pedig figyelgetheted a piacot, és ha úgy hozza a helyzet ki lehet újra nyitni, feltéve ha addig nem adod el.



Tanácsok a munkavállalóknak


Ugyebár 3 féle készséget(skill) különböztetünk meg: manufacturing, land, construction

Az első napon, szinte biztos hogy legtöbben nem túl sok gondolkodás nélkül választottuk az egyik csoportot, és azon belül a lehető legtöbbet fizető állást. Nem igazán lehetne ezeket a munka fajtákat rangsorolni, így nem lehet azt mondani ez vagy az legyél, mert jól fizet, több a munka stb stb.

Megnézhetjük a munkások eloszlását Magyarországon és mindezekből annyi megállapítható, az egy évvel ezelőtti időkhöz képest mindhárom területen rohamosan bővült a lehetőségek köre. Nem vagyunk lekorlátozva manu skillre, hanem könnyebben elhelyezkedhetünk land vagy épp construction skillel is.

De nézzünk pár fontos szempontot a munkavállaláson belül. Ezeket érdemes együtt vizsgálni, így a munkahely minőségét, a fajtáját(ebből adódóan a szektorra kivetett adókat), és persze a fizetést együtt érdemes vizsgálni.

A market-> job market menüben ugyebár elétek tárul a teljes munkaajánlati piac. Adott fajtájú és nagyságú skilleteken belül is legtöbbször igen széles a választék. Az ajánlatok fizetési rangsorban vannak megjelenítve, de ez nem jelenti azt hogy a legelső egyben a legjobb is.

Említettem már hogy több dolgot együtt kell vizsgálni.
Az egyik ilyen a cég minősége, ugyanis ez a munka során hatással van a wellnesetekre, mégpedig a következő képpen:
Q1 cégben naponta 1 wellnest veszítesz.
Q2 cégben naponta 2 wellnest veszítesz.
Q3 cégben naponta 3 wellnest veszítesz.
Q4 cégben naponta 4 wellnest veszítesz.
Q5 cégben naponta 5 wellnest veszítesz.

A wellnesetek magason tartása persze sok módon lehetséges, legkönnyebb a harccal(mint tudjuk a változtatások miatt ez hamarosan megváltozik, és ez a lehetőség nem áll majd a rendelkezésetekre). De sajnos, ha magas minőségű helyen dolgozol és egyben naponta 5ször is szeretnél harcolni, más lehetőségeket is ki kell aknáznod. Így a jobb élelmiszer, vagy ház vétele, de a giftelés is szóba jöhet. Utóbbi három bizony kemény pénzekbe is kerülhet. Ebből kifolyólag ne felejtsd hogy lehet valamivel többet kapsz egy nagyobb cégben, de több wellnest is veszítesz. Érdemes utána számolni, hogy amennyiben jobb étellel vagy giftel tartod magasan a wellnesed, mennyivel több kiadás a nagyobb minőségű cégben való munka, mint egy kisebb esetén.
Akik nem tudnák, a munka közben a magas wellnes azért fontos, mert a teljesítményedet ez is befolyásolja. Minél magasabb a wellnesed, annál többet termelsz. Ez az egyik legfontosabb tényező a cégvezetők számára. Így ha alacsony a wellnesed hamar kirúgnak, mert jobban megéri mást alkalmazni aki figyel a wellnesére.

A másik fontos tényező, az adók hatása a fizetésekre.
Az újak számára kiemelem, az országban kiróható adófajták közül(Magyarország adói: http://www.erepublik.com/en/country/economy/Hungary ) az income tax ami a béretekre kihatással van. Ez az adó nem csak a cégvezetők bevételeiből vonódik le, hanem a fizetésetekből is naponta. Persze az elején 2-3 HUF-os fizetésnél egy 5-10%os kiesést nehezebben vesz észre az ember, de később 10-20 HUFnál, már jobban feltűnik.

Érdemes tehát munkavállalás előtt megnézni a jelenlegi adókat. A helyzet egyszerű, hisz a legtöbb területen egységes adórendszer van.



Ezek persze csak a külső adatok, amit munkavállalás előtt le tudsz ellenőrizni. A cégekbe lépés után, jön egy ’második szakasz’. Ezt kevésbé említik, de a cégeket ezek szerint is meg lehet különböztetni. Egyesek(a legtöbben) olyan cégekben dolgoznak, ahol nincs a munkaadó és munkavállaló között közvetlenebb viszony. Napi monoton munkára van lehetőséged, semmiféle extra juttatás nélkül.
Egy másik csoportot alkotnak azok a cégek, ahol foglalkoznak is a dolgozóikkal. Leveleznek veletek, tartják a kapcsolatot. Tanácsokkal, ötletekkel látnak el. Tartós ott dolgozás esetén az extra juttatások sem ritkák(élelmiszer, ajándék elsősorban). Mondani sem kell, a játékélmény növelés, és az extra juttatások miatt mindenképp remek helyek, valamint ha külföldre akarsz utazni harcolni, szintbe biztos hogy vissza fognak várni.
(A fenti szakaszhoz azért érdemes megemlíteni, hogy a korábbi gazdasági helyzethez képest mostanra a plusz juttatások igencsak megritkultak, hisz a cégvezetők is alig profitálnak a túltermelés miatt.)


A munkavállalás mellett érdemes szólni a munkások ’magatartásáról’ is. Kicsit érdekesen hat ez a kifejezés, de arra utalok vele, hogy a munkahelyeteket érdemes megbecsülni. Ez leginkább persze a fent említett két csoport közül a második esetén nagyon igaz. Ne lépjetek le azért mert valaki minimálisan magasabb fizetést kínál. De még egy erősebb bérnövekedés esetén se a resign gomb legyen az elsődleges opció. Munkaadóitok is emberek, meg lehet hogy a bérek ingadozását nem követi éppen figyelemmel. Érdemes levelet írni neki, felhívni rá a figyelmét. Persze ha nem megy, ott lehet hagyni a céget, de sok szempontból jövedelmező mindkét fél számára a kölcsönös odafigyelés.
Ugyanígy ha a cégben elfogy a pénz, vagy manu és contr. Ipar esetén a nyersanyag. Ekkor nem tudsz dolgozni, és a work gomb megnyomásával a cégvezető értesítést kap a problémáról. Ahogy fent említettem, érdemes várni, esetleg ha ismered a cégvezetőt (vagyis nem csak az orgnak hanem a játékosnak is tudsz közvetlenül írni) jobb ha írsz egy levelet, ne hagyd ott azonnal a céget ha még bőven van időd aznap dolgozni.


A cikket a skillünk kiválasztásával kezdtem, de ez nem jelenti azt, hogy egy életre választunk magunknak munkacsoportot. Bizony eljöhet az ideje, amikor megéri az átképzés. Ez nem jelent mást mint egy másik skillben vállalunk újra munkát, és előröl kezdjük a fejlődést ezen belül. Ennek legfőbb oka az eddigi munkahelyeken való rendkívül rossz megélhetési lehetőség. Ezt leginkább még a játék elején szokták ajánlani, vagyis megközelítőleg a 3-as skill eléréséig. De ettől függetlenül bármikor el lehet kezdeni.
Az átképzés mellett beszélhetünk párhuzamos képzésről is. Vagyis amikor nem kizárólag egy skill-t fejlesztesz, hanem kettőt akár hármat. Persze így a fizetésed is sokkal lassabban nő, ellenben társaidhoz képest nem vagy egy fajtájú munkához kötve. Igen jól jöhet, ha a hadsereg tagja vagy, és utaznod kell. Ugyanis ez esetben az új és ideiglenes országban nem kerülhetsz abba a helyzetbe, hogy nincs számodra munkahely. Ez persze leginkább a land munkáknál(ha az adott országban nincs high erőforrás) és contruction munkánál( az iparág alacsony fejlettsége esetén) jelentkezhet.



Hasznos weboldalak és segéd scriptek


Először talán kezdeném a scriptekkel.
A helyzetünk mondhatni egyszerű, hisz egy magyar fejlesztő csapat a legtöbb hasznos segéd scriptet egybe gyúrta, és fejlesztik régóta közösen, nem másról van szó mint az eToolkit-ről. A cégvezetők szempontjából talán a Donater, CompanyMarket, Regio info, ProfiT! lehet igen hasznos.

Donater: Legfőbb előnye hogy egyszerre több tárgyat is átpakolhatsz, így 10esével a nyersanyag beszerzés is sokkal egyszerűbb lesz mint régen.
CompanyMarket: A Cégpiacon adatok megjelenítése a cégekről az API alapján és egy körülbelüli érték számítása
Regio info:Egy ország régió listájában megjeleníti az adott régiókban található kórház illetve favár minőségét, valamint az ott található High nyersanyag lelőhelyeket. Hasznos lehet leendő cégetek helyének kiválasztásában, főleg egy sok régiós országban nem kell végignézned minden régiót egyesével.
ProfiT!:Egy rendkívül ügyes cégkalkulátor, ajánlom figyelmébe minden cégvezetőnek. Rengeteg adatot megjelenít, többek között profitot számol az egész cégre és munkásokra lebontva is, ami nagyban megkönnyítheti azok életét akik sok céggel foglalkoznak és nincs kedvük mindig utána számolni.


A script gyűjteményről bővebb leírást itt találtok: http://www.erepublik.com/en/article/etoolkit-isten-hozott-a-majomh-zban-1-1036372/1/20


A másik, talán legismertebb erepes script gyűjtemény az eRepublic Plus: http://www.erepublik.com/en/newspaper/erepublik-plus-187657/1

Szintén sok hasznos, egyes esetekben már fent említett segédeszközöket tartalmaz. Itt leginkább azt emelném ki hogy a piacon kijelzi a termékek árát aranyban, és nyersanyagok esetén egyúttal egy stockra bontott értéküket is, így gyorsan el tudjátok dönteni, hogy milyen minőségű nyersanyagot éri meg leginkább megvenni.


Most pedig térjünk át a weboldalakra.

Kezdeném rögtön egy magyar fejlesztéssel, sanya18 által üzemeltetett és készített erepmarket: http://www.erepmarket.co.cc/prodtest.php
Cégvezetés és a napi munkához is hasznos információkkal szolgálhat a wellnes kalkulátor, a személyes és cég produktivitás kalkulátorok.

A cégvezetők kis bibliájaként szokás emlegetni az ereptools oldalt: http://ereptools.net/market
Nem hiába, hisz számtalan gazdasági adatot megtudhattok bármely országról. Kezdve a jelenlegi árakkal nemzetközi szinten, árak változása visszamenőlegesen(diagrammal), adott országban található gyárak és tartalékok megjelenítése. Ezen felől az országokról demográfiai adatokat is megtudhattok igen egyszerűen.

http://www.cccp-group.org/
Mondhatni egy jó kis kalkulátor gyűjtemény. A fenti oldalakon megtalálható segítségeken felül, talán a 'my companies' menüt említeném meg. Itt a cégeidet rendszerbe teheted, és egységben láthatod az adataikat( tartalékok, munkások, nyersanyag stb). A több céggel rendelkezők számára remek kis plusz segítséget nyújthat.

http://www.egobba.de/index.htm
egobba oldalt legtöbben a térkép rész miatt ismerhetitek, de azért nem árt megemlíteni hogy itt is találtok wellnes, és produktivitás kalkulátort, ha valakinek a fent említettek nem felelnének meg.


Tisztelettel
Imre Norbert
Tanszékvezető