[Egyetem]Fehérló előadásának logja

Day 904, 12:10 Published in Hungary Hungary by eMagyar Egyetem

Tegnap este, az eMagyar Egyetem Gazdasági Karán Fehérlófia Koppány tartott nagysikerű előadást. Aki lemaradt róla, itt elolvashatja:


Üdvözletem a jelenlévőknek!
A mai téma egy erepublikos külső alkalmazás lesz, az ERX néven ismert tőzsde.
A tőzsde honlapja itt érhető el: http://erx.erepublik.ws/.


Mi is ez, hogyan működik, érdemes e ezzel foglalkozni, erről lesz szó.
Először is kezdjük pár alap dolog tisztázásával: mi is a tőzsde és mik a részvények.
A tőzsde egy olyan piac, ahol bármilyen formájú kereslet találkozik a kínálattal és standardizált keretek között kereskedelem folyik.
Maga azt árú lényegtelen, tőzsdén lehet kereskedni az olajtól kezdve a narancssűrítményen és a fagyasztott csirkén át az értékpapírokig.
A lényeg, hogy az árú szabványosítva legyen. Minket ugye leginkább az értékpapírok és azon belül is a részvények érdekelnek.

Mi is a részvény?
A részvény egy tulajdonjogot megtestesítő értékpapír.
Azzal, hogy te valaki megvásárolja egy cég részvényét, annak értékéig tulajdonjogot vásárol az adott cégben, ennek minden előnyével és kockázatával.
Előnye, hogy szavazati jogot kap a részvény értékének megfelelően, illetve a cég hasznából osztalékra jogosult.
Kockázata, hogy mivel tulajdont vásárol, bevállalja, hogy a cég sikertelensége esetén a tulajdonának értéke csökken. Vagyis ha nem megy a cég, akkor elmarad az osztalék, esik az árfolyam amiből veszteség származik.

Miért jó egy cégnek, hogy tőzsdén árulja a részvényeit?
Ezzel lényegében tőkéhez jut. Eladja a cég tulajdon jogának egy bizonyos részét, ezzel tőkéhez, jut amiből fejleszthet, terjeszkedhet és a többi.
Nagy vonalakban ennyit a tőzsdéről

Hogyan is kapcsolódhat ez a játékhoz?
Ugye jelen pillanatban a játékon belül csak árú és pénzpiac működik. Árúpiacon vásárolja mindenki a fegyvert, a cégek a nyersanyagot. A pénzpiacot (monetary market) pedig lényegében a nemzeti valuták és az általános fizető eszköz, az arany közti kereskedelmet szolgálja.
Mivel a játékban cégek működnek, logikus igény merült fel a cégekbe való befektetésre. Például valakinek van 10 goldja, abból nem tud céget nyitni, pláne nem nyereségeset. Mivel a mai gazdasági rendszerben, q4 alatt lényegében nem lehet értelemes hasznot termelni, ennek a beruházási költsége nagy. Ilyenkor jöttek a különféle társulások, mikor összeálltak az emberek, és csináltak cégeket, vagy valakik meghirdettek részvénytársaságokat. Mivel ez lényegében bemondásos alapon működött, általában jól nem sokan jártak.
Ezt az űrt próbálja kitölteni az ERX. Létrejött egy átlátható online felület, ahol mindenki nyithat számlát, utalhat rá goldot,és az eddigiekhez képest sokkal ellenőrzöttebb keretekben fektethet be cégekbe.

Hogy is néz ki a sztori?
Regisztrálni kell az ERX honlapra, mely az erepublik API-n keresztül ellenőrzi a személyazonosságodat, és létrehozza a számládat. A befektetni kívánt goldot át kell utalni az erx terminal orgra – http://www.erepublik.com/en/organization/3005001 - amit aztán a rendszer feldolgoz, és a gold megjelenik a számládon. Innentől fogva bármelyik részvény megvásárolható, amennyiben valaki részvényt szeretne kibocsátani a folyamat hasonló.
Regisztráció után meg kel adni a szükséges adatokat például a cégcsoporthoz tartozó orgok linkjét, rövid leírást a cégről, a cégcsoport értékét illetve hogy mennyi részvényt akarsz kibocsátani. Mindezek után már kész is van

A részvény kereskedhető, minden cég kérhet auditálást: szkrinshotokat, adatokat küld az ERX üzemeltetőinek, akik ezeket leellenőrzik, hogy a megadott adatok valósak e.


Az első részhez kapcsolódó kérdések:

tkgabor: Ha én részvényt veszek és a tulaj valahogy eltünteti a nyereséget (ezt lehet-e egyáltalán?) akkor arról hogyan tudok tudomást szerezni? Illetve mit lehet ilyenkor csinálni?

Irl vagy erx? 😃
Ezt körbejárom majd, hogy mik a problémák az erx-el 🙂
IRL ez úgy működik, hogy minden tőzsdei cégek 3 havonta részletes beszámolót kell közzétennie. Mivel tőzsdei cég, tehát nyílt részvény társaság. A tőzsdei belépés elviekben egy céggel kapcsolatban növeli az átláthatóságot. Éppen az adatközlési kötelezettség miatt.

_laYer_ : Törtent már bizonyitott fakekutani penzmosas az ERX-en?
Pantherpeter kérdése is ehez kapcsolódik: Az adminok mit gondolnak erről? Úgy értem az itt szerzett goldokat nem tekintik-e egyfajta fake goldoknak, ami miatt bannolhatnak?


Az ERX induklása után az egyik admin cikket adott ki róla, illetve az üzemeltetők közt is vannak moderátorok (big brother), vagyis én azt gondolom, hogy az admin stáb és az EX üzemeltetők között együttműködési kapcsolat van. Az ERX melett egy másik tőzsde is indult, de azt hamar kivégezték, emiatt is gondolom a szoros kapcsolatot.
Ami a fékelést illeti,: igen ez egy jó módszer lett volna pénzmosásra, bár kissé körülményes,de mikor ez felmerült, akkor a fék goldokat levették, és én úgy tudom hogy figyelik most már az aranyforgalmat. Az erx org banolva is volt egyébként ez alatt.


Az előadás második része:

Két fél van, aki részvényt veszés, és aki részvényt elad. Az elején tisztáztuk, hogy ennek a két félnek nagyjából milyen a viszonya, legalábbis irl 🙂

Mi a probléma az ERX-el?
A fő probléma, hogy itt a részvényesek nem kapnak tényleges tulajdonjogot. Ugye a cégekhez nem kapnak jelszót, vagyis semmi nem védi meg őket attól, hogy a cég tulajdonos a részvények eladása után mit csinál. Lehetőség van osztalék fizetésre, de ennek a betartatására nincsen semmilyen mód, teljesen bizalmi alapon működik az egész. Éppen ezért aki erre adja a fejét, annak nagyon kell tájékozódnia 🙂
A ki vásárolni akar,annak csak azt tudom javasolni, hogy egyrészt auditált céget vegyen (lehetőség van szűrésre), illetve csak a legnagyobb értékű cégek közül.
Ezeken van olyan stabil forgalom ami biztosítja a likviditást.
(Likviditás = az adott bármilyen árú milyen gyorsan adható el az értékének komoly csökkenése nélkül)
A fő probléma a rendszerrel, hogy a cégek kibocsátása nincs korlátozva. Vagyis boldog boldogtalan bocsáthat ki részvényeket,
az auditálás csak utólagos. Éppen ezért rengeteg cég van kint a piacon, de a kereslet messze nem olyan nagy. Így lényegében megbízható forgalom csak kb. 20 nagy részvényen van. Ezek többsége stabilan fizet osztalékot is.
A részvények ára azonban trendszerűen csökken, mivel túl nagy a kínálat és kicsi a kereslet. Sokkal jobb integrációra lenne szükség a játékkal és több reklámozásra is.
Ezzel sajnos nincsenek meg



További kérdések:

bubberr: A cégek ERX-re vitelének van valami anyagi vonzata? Miből van az üzemeltetők haszna?
A részvényekkel való kereskedésnek 1% költsége van
Vagyis ha te vásárolsz 100 gold értékben részvényt, akkor 1 goldot kifizetsz az üzemeltetőnek. Az ERX mögött az USA állam illetve a legnagyobb magánbank a t'jelle bank áll. Elviekben ők vállalnak garanciát a befektetésekre, és ők viszik el a kereskedési jutalékot is.

Tomi_ur: Vannak erepes befektetési tanácsadók?

Befektetési tanácsadóról nem tudok. Olyanról tudok, hogy vannak ERX-en olyan cégek, akik az ERX-es osztalékra hajtanak és azt fizteik tovább a részvényeseiknek.

Pantherpeter: Említetted, hogy van kb. 20 megbízható cég a tőzsdén. Megtudnád mondani esetleg, melyek ezek név szerint? Vagy csak említenél párat?

http://erx.erepublik.ws/stocks Szürj rá az corp value-ra és kb az első 20 🙂
Az SMF ( smif cége) stabilan fizet osztalékot, a VIP is, és a DCM is, illetve az én cégemnek a WHC -nak volt (lesz) követhető osztalék menetrendje.

Inorix: A cégeken múlik milyen gyakran fizetnek osztalékot? Meg lehet-e nézni előre, mi az átlagos osztalék?

A cégeken múlik. Általában közzéteszik, de van hogy össze vissza fizetnek.
http://spreadsheets.google.com/pub?key=0AnYbpyMzFSh9dHI0M3YwRUdEQ2QtMXp4SGQ4dVl5MFE&gid=2 Nekem volt előre egy hónapra lefektett osztalék menetrendem.

Silin: Mi alapján kereskedjünk nyereségesen? Van még pár tanácsod?

Csak kalandoroknak ajánlom 🙂
Az alacsony forgalom miatt kiszámíthatatlan a piac. és könnyű manipulálni az árfolyamot, ha valakinek van ERX accountjha akor meg is mutatom 🙂

nezzuk_meg_a_tiedet: Mit ajánl Ló Úr a kisbefektetőknek hosszútávra?

Hát ERX-en semmit 🙂

Andreasdong: Lehet olyat csinálni,hogy: céget beviszek a rendszerbe, majd kiadok részvényt, kicsit manipulálok, felviszem az árat, várok jóhiszemű befektetőt, majd lelépek?

Amíg nem nő meg a likviditás lehet. Épp amiatt, hogy a kibocsátás nincs szabályozva, ami a fő probléma. Egyrészt teret enged az ilyeneknek, másrészt brutálisan nagy kínálatot teremt a kereslet növekedése nélkül.

Inorix: Ha eden cégbe fektetek nem az ellenünk folyó háborút pénzelem? 😉

A cégek többsége román 🙂 Főleg a legnagyobbak: SMF, UGD, VIP, DMC.
Ők hamar belképtek, nagy értékkel, és sok pénzt ki is vittek a rendszerből, viszont megbízhatóan foglalkoznak a részvényükkel.

forradalmimaki: A White Horse Consulting értéke szokott növekedni? Most is csak talán ez a csoport áll minuszban a legnagyobbak között.

1 körül stabil kb. A korábbi hájrához képest lényegében minden cég értéke csökkent a kis forgalom miatt. Az smf 0,3 volt a nyitáskor, most 0,136, de a tjelle bank is volt 11 most pedig 5 🙂


Köszönjük Fehérlónak az érdekes és informatív előadást!



Silin
rektor