Konstitucijos priėmimo įdomybės

Day 1,666, 04:18 Published in Lithuania Lithuania by Intrud3xas

Konstitucija buvo priimta referendumu, o prieš tai seimas pritarė konstitucijos projektui. Seimo balsavimo (trukusio 24 val.) rezultatai:



Referendumo rezultatai: 63 už, 49 prieš.

Priimant konstituciją nebuvo jokių įstatymų ar taisyklių, reglamentuojančių seimo balsavimą ir referendumą. Bent jau aš jų neradau, peržiūrinėdamas dabartinį ir ankstesnį seimo statutą bei kitus eLietuvoje dar prieš konstituciją galiojusius įstatymus.

Kas nusprendė, kad konstitucijos projektui gali būti pritarta 24 val. seimo balsavimu? Juk net renkant seimo pimininką, turi vykti 48 val. balsavimas, o norint jį nušalinti, reikia 66% balsų.

O čia juk kalbama apie konstituciją, SVARBIAUSIĄ valstybės įstatymą, tai ar normalu, kad konstitucijos projektui pritarti seime užteko 24 val. balsavimo, kuriame spėjo prabalsuoti vos pusė seimo ir pritarimui užteko paprastos balsų daugumos (12 už, 9 prieš)?

Tas pats su referendumu, jame paprasta balsų dauguma nulėmė konstitucijos įsigaliojimą. Ir visų balsų skaičius tame 48 val. trukmės referendume buvo 5-6 kartus mažesnis, nei įprastuose, 24 val. trunkančiuose rinkimuose (šalies prezidento ir kongreso), kas, mano manymu, parodė, kad daugelis žmonių nepasivargino balsuoti todėl, kad konstitucija jiems nebuvo reikalinga.

eLietuvos teisinėje sistemoje jau buvo precedentai, kai svarbesniems balsavimams yra taikomi kitokie, nei paprastos balsų daugumos reikalavimai (seimo statute numatyti pirmininko rinkimai, seimo narių nušalinimas ir t. t.).

Bet konstitucijos iniciatoriai neatsižvelgdami nei į tuos precedentus, nei į savo konstitucijos straipsnius, patys susigalvojo taisykles, kuriomis buvo priimta konstitucija. Lygiai taip pat jie galėjo išgalvoti tokias referendumo taisykles, kur būtų užtekę vieno pritariančio balso.

Nesu teisininkas, bet ar logiška, kad konstitucija buvo priimta pagal kitokias, negu pačioje konstitucijoje numatytas konstitucijos keitimo taisykles?

Konstitucija taip sureikšminta, kad jai pakeisti reikia 3/4 eLietuvos piliečių, turinčių rinkimų teisę, taip pat dviejų seimo balsavimų (su menėsio pertrauka tarp jų) ir 2/3 seimo balsų (XI skirsnis). Jei konstitucija tokia svarbi, kodėl šiomis taisyklėmis nebuvo vadovaujamasi per patį didžiausią, jei taip galima išsireikšti, konstitucijos keitimą - jos priėmimą?

Išeina taip, kad nedidelė grupelė žmonių parašė konstituciją, susigalvojo savo taisykles, bet kokiu būdu surinko kažkiek balsų ir dabar visi eLietuvos piliečiai privalo laikytis jų primestų įsakymų apie tai, kaip turi veikti valstybė.


Įdomu, ar konstitucija būtų įsigaliojusi, jei balsuojant jai būtų tekę praeiti pro savo pačios taisyklių "filtrą"?