Feherlofia Koppany nem való elnöknek?

Day 507, 03:15 Published in Hungary Hungary by Kmerse

Mikor Weisz Manfréd Huba az elnöki választás finisében cikket cikk után publikált leendő programjáról, Fehérló és Thusor mélyen hallgattak, való életbeli elfoglaltságaik miatt nem maradt idejük az eRepublikra. Ennek ellenére előbbi joggal bízhatott korábbi hangzatos ígéreteiben (alkotmány, kommunikáció stb.), valamint a mindenható Turul és Nagy-Magyarország és annak címere vonzó erejében. A dolog bejött, Fehérló nagy fölénnyel nyerte a választásokat, bár ebben az is közrejátszott, hogy vetélytársai idő előtt kiszálltak a választásból, Norvégiába és Ukrajnába irányítva szavazóikat.

Ezek után mindenki várta, hogy az újdonsült elnök villámgyorsan kormányt alakít, majd egy lehengerlő összegzésben ismerteti programját, bizonyítva, hogy szavazói nem hiába adták le rá a voksukat. Ám a kormány, és a hőn áhított program csak késett, csak késett, csak késett...
Végül aztán kiderült, miért is nem kapkodta el Fehérló a kormányalakítást. Következzenek az ő szavai:
[@Feherlo] "nincs szükségem a kongresszusra
[@Feherlo] nem érdekelnek az elvi demokrácia marhaságok
[@Feherlo] nekem nem kéne miniszter
[@Feherlo] de mindenki ezért sír hogy kik a miniszterek
[@Feherlo] így hát lesznek minisztetek 🙂"

És lettek miniszterek. Több napnyi hallgatás után drága elnökünk közzétett egy semmitmondó nyilatkozatot, amiben valóban megnevezett négy embert, akiket minisztereknek titulál, de az, hogy egy ilyen megnyílvánulás után, amit ráadásul az egész Kongresszus, és a jelen lévő civil érdeklődők előtt tett, erősen kérdéses, hogy ezeknek a minisztereknek mennyi beleszólásuk lesz a dolgok alakulásába. Valószínűleg nem túl sok.

De Fehérló ezt a kijelentését még ellensúlyozhatta volna egy kitűnő politikai programmal. Még a kampány legelején több remek ötlete volt, amelyek valóban ígéretes jelöltté tették, de úgy látszik, az elnöki székből már másként látja a dolgokat. Megválasztása után az új elnök gyakorlatilag nem jelölt ki irányvonalat az országnak! Nem mondhatjuk, hogy semmilyen programot nem adott, mert egy konkrét intézkedés (az MNB készleteinek felduzzasztása) valóban szerepelt valamelyik cikkében, ezt pedig kétségtelenül programnak, programocskának kell tekintenünk... Egyébként csupa általánosságot, jól hangzó jelszavakat kaptunk csupán. Nem volna eget rengető probléma, ha Fehérló megerősítené az elnöki hatalmat, ha e mellé pontosan kidolgozott programja lenne. De az a szomorú helyzet, hogy gyakorlatilag semmit sem tudott eddig kormányprogram címén felmutatni. Nem idézgetek, aki akarja, ezen a linken maga is elolvashatja, mit sikerült összehoznia.

Gazdaságpolitika:
Az egyetlen valódi programnak tekinthető elem Fehérló elnök háza tájáról. Egyben az egyetlen elem, amibe nem lehet belekötni, hacsak ott nem, hogy nem tudni, honnan fogjuk elvonni a pénzt a tartalékképzéshez. De az azért érdekes, hogy az ukrán elnöki szerepkört is ellátó Imre Norbertet tette meg erre a posztra. Vajon neki mennyi ideje lesz erre a munkára?

Hadügy:
"A hadsereg csúcs prioritás, mindennel szemben előnyt élvez mind az anyagi mind a szellemi erőforrásokat tekintve"
Tehát ha esetleg éhen halna az Index Bébi, ne csodálkozzon, hiszen a hadsereg fegyverrel való ellátása fontosabb, mint az, hogy étel legyen az asztalon, vagy, hogy megmentsük azokat a cégeket, amik az állami cégek túltermelése miatt csődközeli állapotba kerülnek. Aztán hogy termelő cég nélkül mi fogja ellátni a hadsereget, az persze nem Fehérló gondja, hiszen ezek a folyamatok csak a ciklusa végére fognak "beérni".

Külügy:
Csodálatos szóvirágokat és nagy semmit találunk ebben a körben nagyhatalmi státuszról, meg hasonlókról.

Belügy:
Itt viszont SEMMI nincs. Még az sem egyértelmű, hogy foglalkozik-e belügyekkel egyáltalán miniszter, és ha igen, akkor kicsoda! Fehérló, aki a választások előtt éppen belügyi ötleteivel tűnt ki a többi jelölt közül, székfoglalója óta magasról tesz a belügyi problémákra. Pedig problémák, azok vannak bőséggel. Hónapok óta toporog egy helyben az alkotmányozás kérdése. Az interpellációk és számonkérések ügye szintén egy helyben áll.

Persze mindig mindenre megvan a magyarázat. Hogy ismét csak Fehérlót idézzem:
[@Feherlo] "nekem nincsenek elveim
[@Feherlo] nekem célajim vannak
[@Feherlo] 😛
[@Feherlo] én nem is politizálok 😃"
Tehát egy ember, akinek nincsenek elvei, és egyébként sem politizál... Akkor mit keres a legmagasabb állami méltóság posztján? Hogy akarja vezetni az országot, ha ő maga nem hajlandó politikával bepiszkítani elnöki kezeit?
És mivel védekezik a kormánypárt és támogatói köre? "Az elnök elfoglalt ember, nem ér rá programot alkotni". Akkor mégis mi a túrót csinált az elmúlt 2-3 hétben? Érdekes módon más pártok szinte napi rendszerességgel adnak ki programot részletesen kifejtve, de az MHP-tól gyakorlatilag semmit nem láttunk, csak turult meg nagycímert.
De ami még ennél is szenzációsabb baromság: "Nem szép dolog titkos ülés/bizalmas beszélgetés tartalmát nyilvánosságra hozni!" Mióta számít titkos ülésnek az Országgyűlés ülése, amin tucatnyi megfigyelő civil is ott van? Üzenem mindenkinek, aki így gondolja, hogy AZ ORSZÁGGYŰLÉS ÜLÉSEI NYILVÁNOSAK, NEM PEDIG BIZALMAS BESZÉLGETÉSEK. Egy elnök pedig egyébként is figyeljen oda, miket mond, különösen, ha azt nyilvánosság előtt teszi. IRL és az eRepen egyaránt.
Egyébként is el kéne felejteni, hogy a kormánynak van egy bólogató parlamentje. Éppen fordítva, az Országgyűlésnek van egy kormánya, melynek feladata az Országgyűlés munkájának koordinálása, a törvénytervezetek előkészítése. Sajnos ez a képviseleti demokrácia menete.

Nem is Fehérló kijelentéseivel van a legnagyobb gond, hiszen mindenki mond ki meggondolatlanul dolgokat. Néha meggondoltan is mond olyanokat, amiket nem kéne. Fehérló ultimátumot adott a Kongresszusnak: vagy támogatják minden javaslatát, vagy nem vesz tudomást róluk. Persze lehet ilyet játszani, egy 30 játékossal rendelkező országban, de nem a 10.000 lakosú eMagyarországon!
Az már csak hab a tortán, hogy még azt sem tudjuk, mit akar valójában tenni, hiszen nem árulta el. "Vannak céljai", de hogy ezek mik, arról mélyen hallgat. Jelenleg éppúgy lehet a célja a magyar-román viszony pacifikálása, mint Nagy-Magyarország visszafoglalása, vagy akár Magyarország feladása a románoknak. Nem tudjuk.

Fehérló még mindig megváltoztathatja a róla kialakult képet, meggyőzhet minket, hogy nem csak a medálért lett elnök, hogy nem kiskirályt akar játszani, hanem komolyan, az ország érdekeit szem előtt tartva akar kormányozni - a Kongresszussal együtt. Még mindig előrukkolhat egy jó kormányprogrammal. Mert az előzetesen meghirdetett belügyi programja például kiemelkedően jó, csak meg kéne valósítani. Az elnökünknek is el kell fogadnia a demokrácia játékszabályait, és akkor méltóvá válhat szavazói bizalmára és ellenzéke tiszteletére. Remélem, hogy így lesz. De nem, akkor bár több ponton nem értek egyet a programjával, mégis azt kell mondanom: Jöjjön Huba! Neki legalább kész programja van, ő legalább tudja, mit kell csinálni az országgal!
Senki ne értsen félre! Tisztelem Fehérló tapasztalatát, becsülöm az elszántságát. De ilyen hozzáállással nem lehet egy országot vezetni. A következő ciklusra, ha jobban felkészül, újra megpróbálhatja.