[BELPOLITIKA] Gondolatkísérlet: Kinek is jó a wildcard-rendszer?

Day 553, 09:53 Published in Hungary Hungary by Kmerse

Egy újabb érdekes statisztikákat feldolgozó cikket akartam írni az ehavi választások után is. De a rengeteg TO és a sok területi változás miatt egyszerűen nem lehetne jól alátámasztott következtetéseket levonni. Úgyhogy inkább úgy gondoltam, bemutatom kicsit az eRep különleges választási rendszerét.

Az alapötlet tegnap érkezett egy cikkben. Maga a cikk nem nagy durranás, nem is linkelem. Akit érdekel, biztos megtalálja még, de szerintem, ha annyit mondok, hogy az írója finoman szólva sem rejti véka alá pártszimpátiáját, ugyanakkor távol állnak tőle az olyasmik, mint objektivizmus, körültekintés, vagy az összes tény figyelembe vétele, akkor kellően szűkül a kör 🙂

Sokat vitatták már az úgynevezett "wildcard rendszert". A szisztéma lényege, hogy a szavazás során nem csak azok a képviselők jutnak be, akik a régiójukban elsők lettek, hanem azok is, akik a legtöbb szavazatot szerezve lettek másodikok, harmadikok stb. Így például Nyugat-Dunántúlról minden elindult képviselő bejutott, míg Chisinauból csak az első helyezett. Egyszerűen azért, mert Győrben jóval többen laknak, mint Moldovában.
Lehet szeretni és lehet nem szeretni, de tény, hogy színesebbé teszi a játékot a szabadkártyák rendszere, és több pártnak nyújt lehetőséget, hogy reprezentálja magát.

Vegyük Magyarországot, ahol 40 képviselő van!

1. Első vizsgált állapotunk a jelenlegi hatályos, vagyis elvileg a 20 régióból a 20 első helyezett, és 20 szabadkártyás képviselő jut be. Azért elvileg, mert az eReBuglik újból megtréfált minket, így ebben a hónapban csak 19 szabadkártyásunk van. Szegény Gasparus Magnus lett volna a 20...
Ezen rendszer alapján a következőképpen végeztek a pártok:
MHP: 15 képviselő
KAR😨 7 képviselő
SzEM: 6 képviselő
PPL: 5 képviselő
SzP: 5 képviselő
MAGoP: 1 képviselő (Hatasu a SzEM színeiben indult)

2. Most nézzük meg, mi lett volna, ha tiszta listás választási rendszerünk lenne, vagyis csak pártokra kell szavazni, és a pártok ennek megfelelően, arányosan kapják meg a szavazatokat! Azt már a politológusok és matematikusok felfedezték, hogy a tiszta listás választási rendszer elég durván kedvez a nagy pártoknak. Nem volna ez itt sem másként:
MHP: 16 képviselő
KAR😨 8 képviselő
SzEM: 4 képviselő
PPL: 3 képviselő
SzP: 9 képviselő
Tisztán látszik, hogy a kis pártok (PPL, SzEM) túl-, míg a nagyobbak alulprezentáltak teljes támogatottságukhoz képest a jelenleg hatályos rendszer szerint.
Mielőtt azonban a véresszájúak (akikből még mindig túl sok van) elkezdenék vadul anyázni azt, aki nem az ő Egyetlen Igaz Pártjukra szavaz, hanem a kisebbségi szemétre, akik szerint a csürhe-elv alapján csak annak van joga képviselnie magát, akik többen vannak és hangosabban tudnak ordítani, megjegyezném, hogy az ilyen rendszer igen kevéssé demokratikus, és sehol a világon nem jelenik meg ilyen formában, ahol az egész ország egyetlen választókerület.
A rendszer pozitívuma, hogy minden szavazat beszámít, nincs elveszett szavazat.

3. Most pedig nézzük gondolatkísérletünk eredeti célját, vagyis mi lett volna, ha megmaradunk az eRep által kínált lehetőségek között, és szabadkártyák nélkül töltjük fel a Kongresszust. Mivel 40 képviselő van, ez azt jelentené, hogy mindenhonnan az első kettő jutna be. Megjegyzendő azonban, hogy ebben az esetben minden párt két képviselőjelöltet indíthanta régiónként, vagyis a szavazatok jobban aprózódnának.
Elöljáróban annyit, hogy ez az elv sem a kis pártoknak kedvez, de még mindig demokratikusabb, mint a teljesen tiszta listás rendszer.
MHP: 18 képviselő
KAR😨 6 képviselő
SzEM: 5 képviselő
PPL: 4 képviselő
SzP: 7 képviselő
Az eredményeken tisztán látszik, hogy a tegnap leadott szavazatok alapján az MHP még nagyobb fölénnyel nyerte volna a választásokat, ám még a KARD-dal sem került volna 2/3-os többségbe. Ismét kihangsúlyozom azonban, hogy a pártonkénti két jelölhető képviselő régiónként jelentősen átrendezte volna a végeredményt.
Összességében egyébként elmondható, hogy az "ellenzéki" pártok így sem maradtak volna el jobban a "kormánypártoktól", csak az arányok lettek volna mások.

4. Érdekes volna még megfigyelni a tiszta egyéni választási rendszert, vagyis amikor egyénekre, és nem pártokra szavazunk. Ez a rendszer nem engedne be olyan képviselőket a Kongresszusba, akik utána legfeljebb néha-néha rákattintanának a szavazógomba, ugyanakkor a pártok szerepét drasztikusan lecsökkentené, és az ország kormányzását megnehezítené, ugyanis a kormány kénytelen lenne minden képviselőt meggyőzni. Vagyis a kongresszus nem csak szavazógépként funkcionálna.
Technikai okokból azonban erre nincs lehetőség, hiszen nem tudjuk, hány szavazat érkezett volna például az ország leggyorsabb ezüst-Kuvikjára, ha az ország minden részéből szavazhattak volna rá.

Hogy szükség van-e a szabadkártyás rendszerre? Ha választani kell a tiszta egyéni, és a tiszta listás rendszerrel szemben, akkor én mindenképpen a wildcardok mellett teszem le a garast. De A legjobb persze az lenne, ha egy IRL magyarországihoz hasonló vegyes rendszert lehetne létre hozni.
Sajnos azonban ez jó ideig biztosan álom marad. Az eRepublik sokkal nagyobb gondokkal küzd, mint a választási rendszer. Gondoljunk csak a bugok véget nem érő sorára, az állampolgárság kérdésére, vagy a rengeteg fake goldra és fegyverre!

Ennek a cikknek nem is célja, hogy új választási rendszert követeljen, pusztán egy érdekes megfigyelés, hogy különböző rendszerek mennyire más, vagy éppen ugyanolyan eredményt hoznának, mint a jelenlegi.

Kmerse