Гореща мамалига под звуците на Шабан Шаулич

Day 1,343, 09:11 Published in Bulgaria Bulgaria by Kiril Viktorov Alexiev


Здравейте драги читатели !!!

Напоследък нямам много време да ви пиша, но се надявам със следващите редове да Ви дам няколко интересни минутки.



Последните дни показаха на е-света, че има известно раздвижване в международните пластове.

На север от нас Румъния успешно приключи сложен цикъл от преговори със Сърбия и сега отново се намира на картата като засега губи само някои покрайнини, подсигуряващи достъп на Сърбия до азиатските и колонии. Румънците прекараха доста време под унизителна окупация. То какво ли не им се изля над главите - унгарски гнет, полски тормоз и сръбско подтисничество. В края на краищата Букурещ успя да извоюва малка своя лична победа като влезе в преки преговори със сръбските окупатори и завоюва размяна на територии и относителен териториален интегритет. Не бива да се бърза в даването на квалификации по отношение на сепаративния мир от румънска страна. Все пак прецедент в това отношение бе направен от странана на хърватите преди около 2 месеца, което беше с лоши последствия за нас.
Все пак Румъния най-сетне е на картата и то не като разпокъсана и бореща се за глътка въздух държавица а като интегрална страна, притежаваща 4 хранителни ресурса (риба, жито, говеда и елени)и един военен (нефт). Това означава, че румънската икономика може бързо да се изправи на крака и да се превърне в по-боеспособна страна за близко бъдеще.



Интересното тук е това, че на практика Румъния няма граница с най-злия си враг - Унгария, тъй като Кришана, Марамуреш и Банат са в сръбски ръце. Това е добре за румънците, които се нуждаят от глътка въздух.



Ако погледнем по-внимателно картата обаче няма начин да не се натъкнем на интересното териториално разширение на Румъния на изток, заемайки Бесарабия, която е с ценния ресурс риба. Особеното тук е фактът, че тази територия принадлежи на Украйна, която е със статут на съюзник на ЕДЕН. При мен изникват много въпроси. Дали това е част от румъно-сръбска договорка или Украйна се е съгласила да отстъпи този регион на Румъния не е ясно. Сред дипломатическите среди се подшушква, че румънските компенсации от страна на Сърбия ще бъдат разширени с Таврида (Кримски полуостров, богат на селитра), но до колко е реално това не зная 😉



Също така нека обърнем внимание на Молдова. В момента румънската армия превзема Приднестровието, което е оригинален молдовки регион. Дали сръбската дипломация не гарантира сливането на Молдова и Румъния?

Като цяло наблюдаваме едно интересно дипломатическо решение на дългосрочен конфликт.
1. От една страна Румъния се завърна на картата с почти всичките си оригинални територии и започна експанзия на изток, запазвайки санитарен кордон спрямо Унгария.
2. От друга страна Сърбия си гарантира свободен и стабилен път през румънски територии, свързващ я с азиатските и владения.

На практика и двете страни са доволни от чисто стратегически план. Белград си гарантира дотъпа до 10/10 бонуси, докато Букурещ отдава територии с ресурси, които има, т.е не губи икономически и в същото време си осигурява спокойствие за присъединяване на Молдова, както и малко време за фармене, нужно за възстановяване след жестока война и тежка окупация.

Има на какво да се учат нашите дипломати !!! 😉



Ваш бОдилник !!! 😉



Толкова за днес. Ако слушате в най-скоро време ще има нова статия за балканската и световна геополитика 😉