[MoI] Jak napsat dobrý článek?

Day 890, 11:13 Published in Czech Republic Slovakia by Ministerstvo Informacii

Dobrý den, večer, oběd, sex…

Dnešním článkem bych vám rád představil možnosti, jak napsat dobrý článek. To myslím, jak z hlediska stylistického (To budu řešit do hloubky spíš na požádání, protože jen tak se mi do toho pouštět nechce. A hlavně každý máme svůj jedinečný styl. 😉 ), ale hlavně z hlediska úpravy samotného článku.


Základní věci co je dobré vědět


Je tu pár základních věcí, co by, jste, jako správný pisálek měli vědět.

Asi každému je jasné, že by článek měl být napsaný spisovně a bez jakýchkoli morálních tabu. (Samozřejmě, že spisovné chyby mít může, jenom musíte psát, tak dlouhé články a umět to, tak zaobalit, aby si toho nikdo nevšiml. 😉 ) Morální tabu jsou snad jasná, žádná neonacistická propaganda, rasové narážky, přímě urážky občanů atd.

Každý by měl určitě vědět, že noviny se píší v Novinách. To znamená, že aby, jste mohli psát noviny, musíte mít noviny zřízené, buď na své organizaci, nebo přímo jako občan. To, aby, jste si vytvořili své vlastní noviny, vás přijde na pouhé 2 goldy, což není tak strašné, když se s novinami dá prorazit do světa. A dokonce vydělat i víc než dvakrát tolik (medaile za ‚media mogul‘ za každé dosažení 1000 odběratelů).

Další věcí co by měl, každý pisálek znát jsou příkazy a různé další funkce, co vám systém eRepublik nabízí.


Funkce eRepublik novin a jejich využití, aneb základy programování v HTML


Tohohle ďábelského nadpisu se vůbec nemusíte bát. Možná to pro někoho bude složitější, netvrdím, že ne, ale podle mě to všichni zvládnete na jedničku.

HTML je takový základní programovací jazyk, ve kterém se dají dělat základní internetové stránky, typu blogů. Jde o příkazy využívané mnoha internetovými fóry a stránkami a eRepublik není výjimkou.

Jde o jednoduché příkazy, které vám pomohou s vkládáním odkazů, obrázků a celkově vám dopomůžou k lepšímu a vyzážově zajímavějšímu článku. 😉


Zde máte krátký přehled o HTML příkazech, které se vám v eRepublik budou určitě hodit


Důležité: Všechny příkazy pište bez „*“, to tam mám, proto, aby se mi tyto příkazy zobrazovaly a nedělali neplechu v článku. Samy přijdete na to, že je často větší práce článek vydat, tak, jak chcete, aby vypadal, než ho napsat.😉

[*b] (v originálním HTML se všechny příkazy píší ve špičatých závorkách, v eRepublik v hranatých)– je to příkaz ztlušťující písmo.

Příkla😛Ahoj Mirku, teď ti píši tlustým písmem.

Každý příkaz, aby vám fungoval, musí mít dvě části. Jednu, která příkaz aktivuje, [*b] a jednu, která ho uzavře, [*/b]. Takže, aby, jste napsali větu „Ahoj Mirku, teď ti píši tlustým písmem.“ Musíte jí napsat takto: [*b]Ahoj Mirku, teď ti píšu tlustým písmem.[*/b].
Jednoduše příkaz ukončíte jednoduchým „/“.

Tlusté písmo se využívá v eRepublik asi nejvíce. Je tu ale i další příkaz přímo ovlivňující písmo. A to velikost písma.

[*size=hodnota] - Hodnota je číslo, které ovlivňuje velikost písma, takže hodnota např. 21, bude vypadat takto: 21. Napsal jsem tento příkaz, takto: [*size=21]21[*/size]. Jak jste si určitě všimli, tak se tento příkaz ukončuje již bez hodnoty. Tedy bez, rovná se a čísla 21 a příkaz je ukončen nám už známým „/“.

Tyto dva příkazy ([*/b] a [*size]) se dají kombinovat a to tímto způsobem. Když chci tyto dva příkazy skombinovat, tak aby mi vzniklo toto. Napsal jsem: [*size=21][*b]toto[*/b][*/size]. Myslím, že tato kombinace funguje, i když je příkaz [*b] psán jako první, ale musí se dodržovat pravidlo, že je první příkaz ukončen, jako poslední, protože je nadřazený, i když ve výsledku to vypadá stejně.

Dále jsou v eRepublik důležité dva příkazy a to na přidávání obrázků do článku a přidávání odkazů.

Přidávání obrázků je vcelku primitivní a spočívá na principu vložení http adresy do daného a stále stejného příkazu.

K přidání toho obrázku



jsem použil tento odkaz: [*img]http://www.freecomputerdesktopwallpaper.com/new_wallpaper/Supermodel_Molly_Sims_bikini_beautiful_women_freecomputerdesktopwallpaper_p.jpg[*/img]. Důležité je si pamatovat tento příkaz: [*img][*/img] do oblasti závorek, jen vložíte http odkaz, tak jako já a obrázek se vám zobrazí. Myslím, že eRepublik podporuje jen přípony jpg a jpeg, tak si dávejte pozor, co je na konci obrázku napsáno. Když .jpg, nebo .jpeg, tak je určitě vše v pořádku s ostatními formáty si budete muset pohrát, protože sám nevím, jaké všechny ještě eRrepublik podporuje.


To k vkládání obrázků, teď konečně k poslední fázi, vkládání odkazů, další velice používaná funkce v eRepublik.

Tak abych vložil odkaz třeba na tento zajímavý portál, kde se dozvíte, jak programovat v HTML a mnohem více jsem napsal pomocí tohoto příkazu:
[*url=http odkaz]text[*/url] – tento příkaz je originálně v HTML /špičatá závorka/a href=“http odkaz“>text /špičatá závorka/a>. Jak víte z minulých příkazů, tak tam se píše, http adresa stránky, na kterou chcete odkazovat a do kolonky, text, se píše text, na který bude možné kliknout a který odvede vašeho čitatele na určený odkaz.

Takže výše napsaný odkaz, jsem napsal takto: [*url=http://www.jakpsatweb.cz/html/]tento zajímavý portál[*/url], jen bez hvězdiček. 😉

Tady máte příklad, jak by článek neměl vypadat:

Takhle by článek rozhodně vypadat neměl

A tady máte příklad článku, jak by vypadat měl:

Takhle by článek vypadat měl

Doufám, že vám tento článek byl něco platný. Jenom bych ještě rád podotkl, že je vždy dobré čtenáře oslovit svým osobitým stylem a zajímavým tématem. Tyto příkazy vám jen pomohou dokončit vaše dílo, které jste započali samotným textem článku. 😉


Silen ministr informací ČSFR