Знаци и символи [част I]

Day 1,774, 00:49 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev


Премина поредното изборно "шоу". И този път историята имаше латиноамерикански сюжет. Драма и сапунени мехурчета - любов, омраза, завръщане от отвъдното, падение и изкупление. Надявам се, че спечелиха по-добрите. Надявам се, че спечели нашата общност!

Пъстър, драги читатели, е политическият живот на страната. Така както пъстри са символите, с които виртуалните ни партии са се опитали да демонстрират своята различност и уникалност. Обърнах се към президентите на българските партии с молба да ми предоставят тяхното лого и девиз. Помолих с думи прости да ми разкажат какво се крие зад избраните от тях символи. Получи се интересна ситуация - някои от отговорите бяха изчерпателни, други ми се скараха, че ги притеснявам /трябвало сам да открия необходимата ми информация/, трети – дори не отговориха. Оказа се, че предоставянето на линк към логото на съответната политическа формация е изключително трудоемко и енергоемко действие за шефовете на политиката в еБългария.

А статията бе готова. Това беше добра възможност да проверя кои политически динозаври знаят на какъв водопад са шеф, чели ли са собствените си страници и каква е тяхната политическа символика. Това е първата статия от поредица материали, посветени на политическите знаци в еБългария.

Приятно четене!




Няколко думи за хералдиката.
Според Уикипедия хералдиката е наука за гербовете. Заражда се през 11-12 век, когато към кралските дворове и при едрите феодали се назначават церемониалмайстори (херолди, откъдето и името). Те се занимавали с произходът, създаването и ползването на гербовете и други символични знаци. Хералдиката стъпила върху племенните обичаи, зародили се още в първобитнообщинния строй. Да, от тогава съществува традицията да се избира отличителна емблема или знак за един човек, или за целия род или племе.
В хералдиката се използват два метала и пет цвята. Първоначално се е рисувало само с четири цвята - червен, син, черен и бял, но след това се появяват и допълнителните цветове - зелен, жълт и пурпурен. Жълтият и белият цвят съществували наравно със златните и сребърни цветове, по-късно те са заменени от тези два метала и самостоятелно вече не се използват. Особен тип хералдически цвят е кожата, която бива хермелинова и кожа от катерица.
Тъй като нямало точна система, която да попречи на всеки да влага определен смисъл в хералдическите цветове днес съществуват множество разнообразни тълкувания, предлагани от различни източници.

Ето най-разпространените от тях:
Злато (Or) - този цвят е "краля" на металите, символизира знатност, могъщество и богатство, а също така и християнските добродетели вяра, справедливост, милосърдие и смирение.
Сребро (Argent) - символизира благородство, откровеност, а също и чистота, невинност и правдивост.
Червено (Gules) - символизира храброст, мъжество, любов, а също и кръвта, пролята в битка.
Синьо (Azure) - символизира великодушие, честност, вярност и безупречност, или просто символизира небето.
Зелено (Vert) - символизира надежда, изобилие, свобода и радост, но може да означава просто ливадна трева.
Пурпурно (Purpure) - символизира благочестие, умереност, щедрост и върховно господство.
Черно (Sable) - символ на заплаха, мъдрост, постоянство в изпитанията, а също печал и траур.



Първата партия, чийто символи ще представя, са на победителя в последните избори за парламент – Нова България.

Логото на политическата формация представлява кръгъл печат, поставен в дясната част на плочка със заоблени ъгли. Подложката е оцветена в три цвята – бяло, зелено и червено, които символизират българското знаме. Трите ивици са неправилни, преливат една в друга и имат матирани сребърни отблясъци. В лявата част на металната плочка, с големи сиви букви е изписано името на партията – Нова България. Централната фигура, вписана в кръглия печат, представлява контурно изображение на държавата ни. Тя е поставена на зелено-синя подложка с неправилна форма и е обиколена от пунктир. В картата контурно са вписани и всички континенти.



Съществува и вариация на логото, при която нямаме метална подложка. Централното изображение е изнесено леко нагоре, а името на политическата формация пресича водоравно кръглия печат. В този случай Нова България е оцветена в трите цвята – бяло, зелено и червено.



Преобладаващите цветове в логото на Нова България са синьото и зеленото. Помощни цветове са червеното и сребърното. Съществува и лек трансперантен сиво-черен цвят. Ако се върнем към легендата със значението на всеки един от цветовете ще видим, че основните послания на синьо-зелената палитра са великодушие, честност, вярност, дипломация, надежда, изобилие, свобода и радост. От своя страна сребърното и червеното се свързват с благородство, откровеност, храброст, мъжество и кръв, пролята в битка.

Символиката на елементите в печата също е интересна. Целият свят е вкаран в картата на нашата страна. Това показва, че основен момент в политиката на Нова България е доминирането на българската общност в световен мащаб. Присъствието на синия цвят /дипломация и великодушие/ в този елемент, би трябвало да подсказва на играчите, че представителите на политическата формация ще бъдат готови да протегнат ръка към нашите международни партньори, но когато се налага ще използват и меч срещу враговете ни.

Интересен символ е и подложката с вълнообразна форма. Тя символизира непрекъснатото движение, при което всеки спад е връх и всеки връх е спад. Погледната в перспектива това е съединена спирала на еволюцията. Кръглият пунктир показва цикличност и постоянство в създаването и прилагането на нови идеи и проекти. Комбинацията със синьо-зеления цвят говори за изобилие от свежи хрумки и партийна свобода в прилагането им.
Трансперантното сиво-черно, което обикаля около еволюционната спирала символизира мъдрост и постоянство в изпитанията. То е набраздено от тънки сребърни нишки, които показват благородство, чистота и почтеност в отношението към политическите конкуренти и към избирателите.



В следващата си публикация ще разгледам символите на партия “Нова папка”. Ще се опитам да разгадая посланията, които са скрити в знаците на най-младата политическа формация в страната.

Надявам се, че тази малко по-различна статия ви хареса. Приемам всякакви градивни предложения.


Поздрави,
В. Кръстев