[eÁrfolyam Figyelő] Mitől lehet drága az étel és a fegyver?

Day 1,244, 03:48 Published in Hungary Hungary by VargaKalman



Sok kérdést kaptam a tegnapi cikkem kapcsán, melyben azt javasoltam, hogy most érdemes készletezési vagy spekulációs célzattal bevásárolnotok q4 és q5 ételekből és fegyverekből.

Hogy mit érdemes csinálnotok a cégeitekkel a rendszer átalakítása előtt illetve után, arról a Gazdasági Közlöny migrálási kisokosában olvashattok, cikkemben nem térek ki erre.


Azonban feltettetek egy nagyon jó kérdést is: hogyan fognak hosszú távon alakulni az árak eMagyarországon? Erre van néhány teóriám, az alábbiakban az általam legvalószínűbbnek tartottat osztom meg Veletek!
::: FONTOS :::
Nem riogatás, csupán eszmefuttatás - az alkalmazott közgazdasági nyelvezet miatt tűnhetnek pánikkeltőnek az alábbiak: ne vegyétek annak!!!




(Fegyverek esetében a pirossal jelzett szorzók: x10, tehát fegyvereknél 10 egység nyersanyag kell mindegyikből. Erre külön ábrát nem készítettem.)


::: FONTOS :::
A plusz-nyersanyagköltségek abban nyilvánulhatnak meg, hogy pl. tegnapi átlagáron 1db q5 étel előállítása 2,05 HUF-ba került (5db búza), viszont az átalakulás után főleg az első időkben nem 0,41 HUF-ba kerülhetnek egységesen a különböző nyersanyagok (mint a példában szereplő búza darabára), hanem mindegyik eltérő árú lehet és előreláthatóan többe kerülhetnek, már csak a területi sajátosságok miatt is (pl. hal)!
Ezért írtam fel a fenti ábrában képletként a nyersanyagköltségeket, mert nem egy egyszerű szorzó fogja az árakat meghatározni!



Az eszmefuttatásom a következő:
- a rendszer átalakítása miatti plusz nyersanyag-költségek miatt először elsősorban a q4 és q5 termékek árai emelkedhetnek, őket követhetik sorban q3 és q2 árai
- a tőkeerős cégek q4 és q5 termelését elkezdhetik felvásárolni a katonai és politikai szervezetek, ezzel elkezdhetik csökkenteni a piaci kínálatot, növelve a piacra kerülő q4 és q5 termékek árait
- mindezek mellett a q1 termékekből túlkínálat lehet a piacon, így ezeknél valószínűnek tartható egy minimális árcsökkenés is
- mivel magasabb előállítási költségek jelentkezhetnek, ezért az első időkben csak minimális piaci réssel értékesíthetik a q4 és q5 termelő cégek a termékeiket a piacon => ezzel is lassulhat a fellendülés üteme
- a cégek esetében szerencsére számolni lehet azzal is, hogy a követ és házakat előállító cégek átalakulhatnak (migrálhatnak), és részt vehetnek az új nyersanyagok előállításában => ez hozzájárulhat ahhoz, hogy az árak minél előbb "barátságos" szintre kerüljenek, gyorsítva a (relatív) piaci egyensúly beálltát.


Hogy mindennek milyen makrogazdasági hatásai lehetnek?
- lassulhat bizonyos mértékben eMagyarország területi terjeszkedése a katonaság ellátásához szükséges ételekben és fegyverekben bekövetkezhető ellátmány-csökkenések miatt
- csökkenhet a szociális ellátórendszerek által kínált támogatások mértéke is, hiszen ugyanannyi adományból kevesebb ételt vásárolhatnak a piacon
- nagyobb szerepet kaphat az export-import kereskedelem is, mivel bizonyos nyersanyagok nem találhatóak meg eMagyarország területén (pl. hal) => vámterhek is nehezedhetnek a cégekre amellett, hogy a területi bónuszok hiánya szintúgy visszafoghatják a termelés volumenét.


Ti hogyan látjátok az elkövetkező időszakot, szerintetek hogyan fognak alakulni a továbbiak?


::: UPDATE :::
A beígért grafikonokkal MA ESTE fogok jelentkezni, hogy a holnaptól kezdődő változások alapján készült trendekről külön fejezetként olvashassatok a jövőben!



Üdvözlettel: Kálmán