70. cikk: Az aktuális katonai szövetségekről

Day 3,066, 17:09 Published in Hungary Hungary by Schelling


„Nagyon remélem, hogy a magyar közösség átérzi, hogy mennyire sorsfordító pillanathoz érkeztünk és egyszer a játék négy és fél éve során végre egy ilyen sorsfordító pillanatban sikerül meghozni a racionális, jó döntést, a hirtelen felindulásból elkövetett rossz helyett. Eddig nem sikerült soha. Én bízom benne, hogy most fog. ”
– örök bölcsesség sorsfordító pillanatokra


Kedves polgártársak!

Fiókban heverő, félig vagy egészen kész kiadatlan írásaimat ismét félre tettem, és az azokban lévőnél fontosabb, aktuális témáról szeretnék írni. Természetesen a szövetségi kérdésről volna szó.

Vasárnap este, egy hosszú hétvégéről hazaérve olvastam, hogy folyamatban van a csatlakozásunk a Pacifica szövetséghez. És ennek a lépésnek az az ára, hogy MPP-t és szoros megállapodásokat kössünk Görögországgal – azzal az állammal, amelyik noha velünk együtt az Asteria kötelékébe tartozott hosszú ideig, roppant illojális módon kitúrt minket a német tartományokból. Mindez váratlanul ért engem. Igaz a hír? Vagy csupán hallomás? Sokan hitelt adtunk a kósza híreknek, és ezt követve gyorsan hangot is adtunk félelmeinknek, ellenérzéseinknek. Magam is párbeszédbe elegyedtem többekkel. Most már tájékozottabb vagyok. A Magyar Közlöny csütörtöki száma, valamint ICS és mások kommentárjai kellően feltárják a történéseket. És ami fontosabb: megadják hozzá a magyarázatot. A kérdés az outgame fórum előtt hever, a kongresszus ingame szavazása viszont még hátra van.

Azok számára, akik a négy nappal ezelőtti önmagamhoz hasonlóan tájékozatlanok volnának a témában, szeretnék egy rövid összefoglalót adni a szövetségi rendszerek aktuális állásáról. Mást mondanék, mint az eddigiek. Az e-világ katonai szövetségeinek mibenlétét szeretném dióhéjban összefoglalni. Semmi extra, csak ami infó nyilvánosan is elérhető bárki számára.

Az e-világ szövetségei jellemzően pár nagyhatalmi státusszal bíró alapító tag köré szerveződnek. Jelenleg 6 olyan szövetség van, ami taglétszáma alapján a szövetségi formai meghatározásának eleget tesz, ezek közül pedig körülbelül 3 olyan, ami tartalmilag is az lehet.

Asteria
Az Asteria eredetét tekintve a PEACE, a Phoenix, a ONE, és a TWO jogutóda: a Szerbia körül csoportosulók szövetsége. Tágabban pedig szerb-román-szlovén-argentin szövetségnek tekinthetjük. A szövetség 7 taggal rendelkezik: Argentína, Brazília, Kína, Portugália, Románia, Szerbia, Szlovénia. Bizonyos előjelek szerint a közeljövőben már csak 5 tagú lesz az Asteria. Az eredeti szövetség 2014. február 11-én alakult. Akkor még mi is a tagjai voltunk.
= + + + ...

Pacifica
A Pacifica amerikai-orosz szövetségként indult, és a kicsi szövetségekre jellemző eltűnéstől az mentette meg, hogy Görögország is csatlakozott hozzá. Ezzel a szövetség jellege alapvetően átalakult: Görögország lett a nagyhatalom, amely köré elkezdett szerveződni az új szövetség. Ma már azt is láthatjuk, hogy a Pacifica az Asteria tagjainak leválásával jön létre. Lengyelország és Magyarország, mint közelmúltbeli Asteria-tagok, éppen most tárgyalnak a csatlakozásukról. A kérdés úgy tűnik, már inkább belpolitikai. A szövetség mintha nem gördítene akadályt ennek útjába. Amennyiben ez valóra válik, úgy a Pacifica görög-lengyel-magyar(-argentin-szlovén) szövetséggé válik – az Asteria viszont szerb-román-brazil szövetséggé olvad. A taglétszáma pedig 8-ról 12-re bővül, köztük három nagyhatalommal gyarapodva. (Már tagok: Finnország, Görögország, Kolumbia, Lettország, Oroszország, Svédország, Taiwan, USA.) Ezzel az e-világ katonai szövetségeinek második pólusává válik, képes lesz valós ellensúlyt képezni a nyomasztó fölényre szert tevő Asteriával szemben. A diplomáciában járatosak érvelése szerint a két szövetség, bár egymástól független lesz, egyik fél sem tervezi konfliktusba keveredni a másikkal. (A szerb-magyar MPP és a román NAP megmaradása mellett érvelnek.) Amennyiben az összeütközésre mégis valamiképpen sor kerülne, lengyel, görög és argentin szövetségben már egyáltalán nem biztos, hogy erőhátrányban volnánk. Azok a sötét víziók, amelyeket vasárnap még magam is megfogalmaztam, eloszlani látszanak. Az eredeti amerikai-orosz Pacifica 2014. június 20-án jött létre, a görög (és más) dominanciájú új szövetség azonban éppen most van alakulóban.
= + + + + + + ...

Adriatica
Miután hosszú erodálódási folyamat után tönkrement az EDEN, Horvátország sokáig nem találta a helyét. A TWO és az Asteria ezt kihasználva képes volt kiűzni őket Európából, és más helyek mellett Indiában találtak menedéket. 2016. március 30-án azonban szövetséget gründoltak maguknak: ez volna az Adriatica. És noha per pillanat mindössze 4 tagja van, elemzők szerint a közeli jövőben ők fogják jelenteni az e-világ katonai szövetségi rendszerének harmadik (talán leggyengébb) pólusát. Aktuális tagjai: Grúzia, Horvátország, Thaiföld, Venezuela.
= + ...
P.L.U.T.O.
Miután Spanyolország, aki már a ONE idején a szövetség idején leggyengébb láncszemének bizonyult, és a TWO idején nem egyszer magával rántott mindannyiunkat, alkalmatlannak bizonyult arra, hogy az Asteria tagja legyen, megalakította a saját szövetségét. Ez volna a P.L.U.T.O. Ez a társaság a spanyolok latin-amerikai orientációját fejezi ki, és kishatalmi érdekeiket szolgálja. Spanyolországot (top 14) ebben Bolívia, Mexikó és Paraguay támogatja, akiket nem kis részben az USA-, Argentína- és Brazília-ellenesség, valamint a kontinensen kívülről érkező légicsapásoktól való félelem ösztönöz erre. (Mellékesen, Bolíviával nincs, viszont Chilével és Venezuelával van MPP-jük.) A kívülállók közül Belgium, Dél-Korea és az Egyesült Királyság társult melléjük. Ez 7 tag. A P.L.U.T.O. céljai látni valóan korlátoltak, amint erőforrásaik is azok. A kettő talán összhangban is van egymással. Tágabb kontextusban szemlélve azonban úgy látom, sikereiket csupán annak köszönhetik, hogy sikerült kihasználniuk az Asteria belső válságát. Az Asteria-Pacifica viszony rendezése után ez a hatalmi vákuum a latin-amerikai térségben könnyen kipukkadhat. A P.L.U.T.O. 2015. december 8-án alakult.
= + ...

Nebula
A Nebula az esélytelenek szövetsége. Jelenleg 7 tagja van: Ausztria, Ausztrália, Csehország, Izrael, Japán, Montenegró, Uruguay. Központi szervező eleme a nagy szövetségeket elkerülő kisállamok függetlenségének a biztosítása. Az ötlet Csehországtól és Uruguaytól származik ezúttal, a legerősebb tagjai pedig Ausztrália és Japán (top 34 és 35). A szövetség sikerként könyvelheti el, hogy több, mint egy éve fenn tud állni. 2015. március 16-án alapították.
= + + ...

Orion
Az Orion az esélytelenek másik szövetsége. Jelenleg 6 tagja van: Franciaország, Hollandia, Irán, Kanada, Litvánia, Peru. A szövetség célkitűzése azonos a Nebuláéval. A domináns hatalom Franciaország (top 1😎. Kevéssel az ikertestvérük után 2015. május 13-án alakultak meg. A tőlük való különállást a kettejük közötti unszimpátiák magyarázhatják.
= + ...

Összesen 39 állam tagja valamely szövetségnek, és legalább további 2 (Lengyelország és Magyarország) tervezi a csatlakozását. Az e-világ másik 33 országa közül alig pár tekinthető hatalmi tényezőnek (Bulgária, Chile, Macedónia, Törökország). Az erőviszonyokat tehát ennek a 4-6 szövetségnek az egymáshoz való viszonya jelöli ki.

Időegyenesen szemléltetve:


2014. február 11. – Az Asteria megalakulása.
2014. június 20. – A Pacifica megalakulása.
2015. március 16. – A Nebula megalakulása.
2015. május 13. – Az Orion megalakulása.
2015. december 8. – A P.L.U.T.O. megalakulása.
2016. március 30. – Az Adriatica megalakulása.
2016. április – A Pacifica újjászervezése, tagjainak kibővülése.

Térképen szemléltetve:



© by C. Sch.
Három nagyobb és öt kisebb kérdésre tehát érdemes kitérnünk.

① Miért nem maradhattunk az Asteria tagjai?
– Amikor a szövetség teljes jogú, alapító tagjai lehettünk volna, nem voltunk hajlandóak a tagság legalapvetőbb követelményét teljesíteni, jelesül MPP-t kötni a többi alapító mindegyikével.
– Az aktuális kormány továbbra is fenntartja ezt az álláspontot.
– Ma pedig a szövetség tagjai több, mint valószínű, hogy elutasítanák a csatlakozási kérelmünket.

② Miért nem maradhatunk semlegesek?
– A semleges országok sorsa mindig, az e-világ kezdete óta ugyanaz: felőrlődnek a szövetségbe tömörült nagyhatalmak között. Ilyen státuszt az sem volna képes fenntartani, aki fölényes dominanciát gyakorolna a másik 73 ország felett.

③ Mi az értelme a Pacificához való csatlakozásunknak?
– Ők szívesen látnak.
– A görög tagság, valamint a lengyel, a szlovén és az argentín reménybeli tagság erős szövetséggé teszik.
– A kormány a velük (görögök, lengyelek, argentínok) való ellentéteket hajlandó félretenni.

④ Megmarad-e a szerb MPP-nk?
– Nincsen rá garancia, de ennek van nagyobb valószínűsége. A felek érdekeltek a fenntartásában.

⑤ Megmarad-e a román NAP-unk?
– Nincsen rá garancia, de ennek van nagyobb valószínűsége. A felek érdekeltek a fenntartásában.

⑥ Lesz-e háború az Asteria és a Pacifica között?
– Az elhárítására nincsen garancia, de a háborúnak kicsi a valószínűsége. A felek nem érdekeltek benne a közeljövőben.

⑦ Mi lesz a bolgárokkal, indonézekkel és macedónokkal való, sokak szemében e-történelmi fontosságúnak minősített barátságunkkal?
– Az új körülmények között nem fogjuk tudni egy szövetség és egy MPP keretei között fenntartani őket. Minden más téren azonban megmaradnak.

⑧ Mi lesz e-Magyarország birodalmi státuszával, azaz a háromszoros fullbónusszal?
– Jó eséllyel változatlanul marad.

Figyelmedet köszönve:
Constanze Schelling
„népszerű e-magyar”

















══════════════════════════════════
Legfrissebb cikkek listája (Latest):
1. oldal | 2. oldal | 3. oldal | 4. oldal | 5. oldal
Legfrissebb cikkek listája:
Latest top 300
Top20:
1. oldal | 2. oldal
══════════════════════════════════