Marmara & Sofia: probes of the New World Order?

Day 1,146, 05:51 Published in Hungary Hungary by Nalaja
MAGYARUL ALUL

The newly accepted MPP between the former Phoeni😜owerhouse eHungary and the EDEN leader ePoland could be a mere signal of sympathy without any strategic consequence or a starting signal of the New World Order. Which one occurs? Acts of these days, such as the battles of Marmara and Sofia, have maximum effect on it.

In the context of this newspaper, New World Order (NWO) stands for formation of a new alliance system, based on a set of, mostly Central European, countries, from both sides of the dissolving bipolar world. ePoland and eHungary gave the starting sign of this movement, however the possible outcomes are still numerous.


This is what we want to avoid...

Look at the strategic situation of Europe today. While eSerbia, eHungary, eTurkey and eMacedonia have officially left the Phoenix alliance, the EDEN seems to be intact. There is no MPP between eRomania and ePoland but - according to the yesterdays article of the ePolish president - its command system is more or less operating. After the pressure on eFrance to lend a rubber region to ePoland, the EDEN and ePoland opened two new fronts against the former Phoenix states. eBulgaria entered the Balkan frey against core of Turkey and, as a consequence, faced a Macedonian onslaught. Meanwhile, ePoland votes on a Natural Enemy status on Netherlands. While the Balkan conflict concerns the states that left the Phoenix and are in extremely close alliance with eHungary and eSerbia, eNetherland is now out of the Central European interests.

The main question is, how quickly and how effectively can the decision making mechanism of the NWO be formed? Besides, what common goals could be set for the NWO members to cooperate for? If there is a considerable delay, the usual habits kill the movement in its cradle. In a working alliance, it is hardly imaginable that a party of it hits against another party in a battle, however it occured in the battles of Marmara and Sofia recently. It is still unclear, whether eg. ePoland wants to confront only to eRomania in the Hungarian front or also wants to support eBulgaria against the close allies of eHungary? Habits mean here as many players an even the state organization of a country can easily decide to support a long-time ally in a conflict, sometimes neglecting or even not detecting that it hurts the core interests of another new ally.

I can acknowledge that every movement is defined by milestones. However, I personally don't see the 'gradual change' from the old, bipolar system to NWO possible. Every day might erode the enthusiasm and strengthen the old habits. The leaders that have the vision of NWO, should act quickly to define the decision system and goal set of the alliance.

My further thoughts of this topic


MAGYARUL

A marmarai és szófiai csata: hogy lesz így új világrend?

Az újonnan elfogadott lengyel-magyar MPP lehetett a kölcsönös szimpátia stratégiailag jelentéktelen megnyilvánulása , de akár az új világrend kezdete is. De melyik is? Az ezekben a napokban történő események, így a marmarai és szófiai csaták dönthetik el ezt.

Ebben a lapban az "új világrend" egy új szövetségi rendszert jelent, amely nagyrészt közép-európai és balkáni államokból áll, a korábbi kétpólusú világ mindkét oldaláról. Lengyelország és Magyarország már kiadta a startjelet, de a lehetséges kimenetelek még számosak.

Nézzük Európa mai stratégiai képét. Miközben mi, a szerbek, a törökök és a macedónok elhagytuk a Phoenix-et, az EDEN kívülről nézve érintetlen. Nincs MPP a lengyelek és a románok közt, de - a lengyel elnök tegnapi cikke szerint vezetési szervei úgy-ahogy, de működnek. Miután a franciákra gyakorolt nyomással a lengyelek gumi-régióhoz jutottak, az EDEN és Lengyelország két új frontot nyitott a volt Phoenix-országok ellen. Bulgária beszállt a balkáni buliba és megtámadta a törököket, és szembenéz a macedónok mentesítő támadásával, Lengyelország a hollandok elleni háborúra készül. Miközben a balkáni frontok a Phoenix-et elhagyó, és velünk szoros szövetségben álló országokat érintik, Hollandia kívül esik pillanatnyi érdekkörünkön.

A fő kérdés az, milyen gyorsan és mennyire hatékonyan tud felállni az új szövetség döntéshozó rendszere? Emellett pedig: meg tudunk-e jelölni közös célokat, amelyekért az új világrend országai közösen küzdhetnek? Amennyiben ezek érdemi késedelmet szenvednek, a szokásaink és beidegződéseink a bölcsőjében fojthatják meg az átrendeződést, az új rendet. Egy működő szövetségben elképzelhetetlen, hogy a tagok akár közvetetten, de egymás ellen üssenek. Ez pedig most Marmara és Szófia csatájában is bekövetkezett.. Még mindig bizonytalan, hogy a lengyelek csak a románokkal hajlandóak harcolni a magyar MPP-n keresztül, avagy hosszabb távon is támogatnák-e Bulgáriát hazánk legfontosabb szövetségesei ellen? A szokások és beidegződések mind egyéni, mind állami szinten élnek; könnyen ütünk a régi harcostársak mellett, figyelmen kívül hagyva vagy észre sem véve, hogy ezzel esetleg új szövetségeseink alapvető érdekeit sértjük.

Elfogadom, hogy minden folyamatot mérföldköveknek tekinthető fordulatok jellemeznek. Ugyanakkor személy szerint nem hiszem, hogy a bipoláris világból az új szövetségbe való átmenet folyamatosan is megtehető lenne. Minden új nap ebben a köztes állapotban csökkenti a lelkesedést és erősíti a régi szokások szerinti működést. A vezetőknek, akik az új szövetség a víziójuk, gyorsan fel kell állítaniuk a döntési rendszert és megállapodni a célokban is.