Szerződés vagy Szövetség?

Day 1,113, 16:48 Published in Hungary Hungary by agifux



Minap olvasgattam a német sajtót, és egy hozzászóló azt ecsetelte, hogy már nem annyira kedveli Magyarországot. A cikket a német külügyi csapat jegyezte, tárgyilagosan írták le Dél-Afrika, és egyben a magyarok szerepét Brazília kilépésében. A kommentelő nehezményezte, hogy Magyarország kiszámíthatatlan, és a döntéseit rl nacionalizmus határozza meg. Vajon hányan osztják a véleményét Németországban? És a többi szövetséges országban? Azt csak mellékesen kérdezem meg, hogy miért nincs nekünk „országimázs” csapatunk?

Szövetség. Ez a szó az erep egyik központi fogalmát takarja. Mindent az alakuló, formálódó, majd felbomló szövetségek mozgatnak. Azonban az utóbbi időben jelentős változás történt a szó tartalmát illetően. A szövetség sokak számára már csupán szerződést jelent, holott a két szó egymásnak szöges ellentéte. A szerződés egy külső nyomás, hogy teljesítsem a vállalt kötelességeimet, de amint a partnerem csak 90%-ot teljesít, az engem is feljogosít, hogy csak 90%-ot nyújtsak.

A szövetség más. Belülről érzem, hogy ha a társam csak 90%-ot teljesít, nekem meg kell tennem a 110%-ot, sőt, még többet. Olyan ez mint a házasság*. Ha nem vagyok hajlandó áldozatot hozni a másikért, a kapcsolatunk elsorvadásra ítéltetett. Ha mindenhez úgy állok hozzá, hogy nekem ez jár, akkor abban a kapcsolatban nincs miről beszélni.

A szerződés elsősorban racionális döntésen alapszik, míg a szövetségnél elengedhetetlenek a legmélyebb érzelmek. A barátság, testvériség, szerelem… Az a plusz, ami erőt ad, hogy kisegítsem a másikat a bajban. Feltétel nélkül. Azt hiszem Erepen elég, ha az első kettőnél maradunk.

Én olyan korban nőttem fel, ahol a szövetségesünk a barátunk, sőt, a testvérünk volt. Indonézia, a nagy testvér… még ma is tisztelettel gondolok rájuk. Rengeteget változott a világ

Nagyon bánt a brazilok távozása, ahogy a bolgároké is. Az utóbbi előtt még most is értetlenül állok. Macedónia számomra nem elég indok, hiszen rl mi is feszült kapcsolatban vagyunk Szerbiával, itt mégis legjobb barátok lettünk. Véleményem szerint a románokkal sem csupán irl okok miatt lettünk ősellenségek, hanem kezdeti viselkedésük miatt. De eMacedónia mit ártott eBulgáriának?

Fáj, mégis azt mondom, menjenek Isten hírével. Nem tudom, hol romlott el a kapcsolatunk ennyire, de erőltetni sincs értelme... ha nem teszik oda szükség esetén a 110%-ot, akkor nem beszélhetünk szövetségről, csak egyéni érdekekről.
Talán most felkavarodik a szövetségrendszerek állóvize, lehetőséget teremtve arra, hogy átértékeljük a kapcsolatainkat más országokkal.

viszlát,

agifux

*A szerző sosem volt még házas, csak meséltek neki róla.